'Estetik kent istiyoruz'

Dünyanın en önemli spor organizasyonlarından biri olan 23. İşitme Engelliler Olimpiyat Oyunları’na (Deaflympics) 2017’de ev sahipliği yapacak olan Samsun, gelen konuklarına estetik bir kent sunabilmek için adeta seferber oldu. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kent estetiği seferberliğini vatandaşlar Gazete Gerçek’e yorumladı

'Estetik kent istiyoruz'

TARKAN AKTAŞ: Samsun konum ve güzellikleri ile Türkiye’de adı öne çıkan bir ilimiz. Ancak kent estetiği konusunda maalesef bir Eskişehir olabilmiş değiliz. Başta kırsal dediğimiz mahalleler olmak üzere, ana arter yol üstündeki yapılar da mutlaka elden geçirilmeli. Çeki düzen verilmeli. Bu durum şehir dışı ve ilçeler için de geçerli. Sıvasız ev, boyasız bina, tenekeyle kapatılmış çatılar mutlaka düzeltilmeli. Bu anlamda başlatılan duyarlılık seferberliği de tüm kamuoyu tarafından desteklenmeli.

ARİF AKSAR: Bu konu gerçekten çok önemli. Bundan birkaç yıl önce Çiftlik Caddesi için de böyle bir anket veya röportaj için gelmişlerdi. O günkü Çiftlik Caddesi ile bugünkü Çiftlik Caddesi arasında dünya kadar fark var. Çiftlik Caddesi’nin eski hali yok. O övündüğümüz cadde anca adam oldu ama yetersiz bile. Daha iyisi de olabilir elbette. Kent estetiği konusu çok önemli. Mesela İlkadım ilçesi, Canik ilçesi adeta dökülüyor. Rezalet. Bugün o ilçelerde ara sokaklara itfaiye ambulans giremiyor. Burada suç sadece vatandaşın değil kimse kusura bakmasın. Burada suç biraz da yerel yönetimlerindir. Bu manzara müsaade edenlerindir.

BARIŞ AKSOY: Karadeniz’in incisi Samsun’a geliyorum. Beni iğrenç bir manzara olarak çimento fabrikasının siloları karşılıyor. Tam o mevkide masmavi deniz bana merhaba demesi gerekirken çimento fabrikasının o gri ve cansız rengini görüyorum. Samsun orada notu alıyor ve sınıfta kalıyor. Şu Ankara yolundaki sanayicilere esnafa bir bakın, her yer mezbelelik. Bunlar buradan kalkmalı. Bu yol şehre hoş geldin denilen yoldur, merhaba denilen yoldur. Ayrıca kent estetiği noktasında kim bir çivi çakacaksa destekleriz. Fakat geç oldu. Olimpiyatları beklemek de doğru değildir.

BEKTAŞ AKYÜZ: Olimpiyatların şehrimize geleceği kesinleştiğinden beri Büyükşehir Belediyemiz zaten kesintisiz çalışıyor. Bu noktada onların hakkını vermemiz lazım. Kent estetiği konusunda eksiklerimiz yok mu, var elbette. Fakat sadece belediye çalışmalarıyla olmaz. Vatandaşlar, yurttaşlar da taşın altına elini koyacak. Bu hep birlikte yapılan bir azimle olur. Samsunlular kendisine yakışır bir kent yaratmak için belediyelerle iş birliği yapmalılar. Samsun çok güzel bir şehir. Umarım estetik açıdan da bir an önce daha güzel bir vaziyet alır.

FAHRETTİN AKER: Estetik bu kentin bence en acil eylem planı olmalı. Bu konuda vatandaş belediyeye yardımcı olmalı. Bu öyle bir seferberlik ki sadece belediyenin yapmasıyla olmaz. Vatandaş da yardımcı olacak ama belediyeler de vatandaşlara yardımcı olacak. Bu konuda ilçe belediyeler gerçekten çok başarısız. Tenekeyle çatı kapanır mı ya? Ben olsam buna müsaade etmem. Tamam maddi imkanı yok belki ama bu tip evlere de bir şeyler yapmak lazım. Kimse Samsun’a yapılan emeği böyle tenekelerle harcayamaz. Buna hakkı yok.

KEMAL YAĞMURKAYA: Kent estetiği çok önemli bir konu ama gündeme gelmesi çok gecikmiş bir konu. Oy almak için göz yumulan bir sürü çarpık yapılaşma var. Hangi biriyle nasıl mücadele edeceksin, zor bir iş bu. Ama eninde sonunda yapılması gereken bir iş. Özellikle Canik bu konuda sıfır. Orada yapılaşma çok kötü. Bunlar bir an önce düzeltilmesi lazım.

MURAT KARAÇUHA: Kent estetiği iyi değilse ne yaparsan yap olmaz. İlçe belediyeleri bu konuda çok zayıf. Senin binalarında sıva yok, çatısı teneke çakılmış, sen gidip halı saha yapıyorsun. İş mi bu? Olmaz. Özellikle Canik ve İlkadım ilçeleri berbat durumda. Çok fazla bozukluk var. Yap yap bitmez. Bakalım nasıl yapacaklar. Büyükşehir Belediyesi’ne destek olmak lazım. Hem ilçe belediyeler hem de vatandaşlar olarak.

YAKUP YILDIZHAN: Kent estetiği noktasında vatandaşlarla belediyeler iş birliği yapması lazım. Bu konuda sosyal bir proje geliştirilmesi lazım. Mesela dış cephesini uygun kriterlere göre boyatandan 3 yıl emlak vergisi alınmasın. 3 yıl olmaz da 5 yıl olur, 2 yıl olur. Yani böyle iş birlikleri yapılması lazım. Yoksa bu kent estetik bir kent olamaz. Çok zor. Yol kenarlarına ne kadar çiçek dikersen dik, kafayı kaldırınca teneke görmek kötü. Buna müsaade etmemek lazım.

Güncelleme Tarihi: 27 Nisan 2017, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER