Eşşekler en büyük yardımcıları

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bazı kırsal mahallelerde hem ekonomik olması hemde eğimli arazilerde kolaylık sağlaması nedeniyle eşeklerin tarımda kullanımı arttı.

Eşşekler en büyük yardımcıları

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde bazı kırsal mahallelerde eşeklerin tarımda kullanımı arttı.
İlçeye bağlı 40 kilometre uzaklıktaki Alanşeyhi Mahallesi’nde eşekler, birçok tarım işinin yanı sıra patates sökümünde de kullanılıyor. Yöre sakinleri, eşeklerin en ekonomik yöntem olduğu için tarımda onları tercih ettiklerini söyledi. 
Alanşeyhi Mahallesi sakinlerinden 44 yaşındaki Ahmet Tuzcu, öküz gücünden artık yararlanılmadığını ve tarihe karıştığını, traktörün giremediği ufak yamaç ve dar arazilerde eşeklerin daha başarılı olduğunu, günümüzde gücünden her alanda yararlanılan en verimli hayvanın eşekler olduğunu söyledi. Tuzcu, “Eşeklerle yük taşıyoruz, odun taşıyoruz, her türlü arazi şartlarında yararlanıyoruz. Mazot istemezler. Çok ekonomikler. Arpasını, samanını, suyunu ver yeter. Her işinizde yardımcı olur. Eşeklerin kullanıldığı tarım işlerinde maliyet düşüyor. Bugün de eşekleri koşarak sabanla patates söküyoruz. Çapa ile sökmekten daha kolay” diyerek eşeklerin ekonomideki maliyeti düşürdüğüne dikkat çekti. 
Eşeklerin neslinin tükenmekte olduğu bu dönemde herkesin yeniden eşek beslemeye yöneldiğini belirten Ahmet Tuzcu, eşeklerin değer kazandığını, beslenmesinin daha kolay olduğunu vurguladı. Eşeklerin masrafsız olduğunu da dile getiren Tuzcu, kırsal kesimde tarımda eşek devrinin başladığını kaydetti. 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2017, 10:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER