Esad Bizi Öldürür Geri Dönemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriyeli mültecilere vatandaşlık verileceği ve TOKİ evlerine yerleştirileceklerine yönelik açıklamaları Samsun'daki Suriyeliler arasında da büyük bir heyecan yarattı

 Esad Bizi Öldürür Geri Dönemeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mültecilere vatandaşlık ve TOKİ'nin boş olan konutlarından ev verileceğine yönelik açıklamaları, Türkiye gündeminde tartışılmaya devam edilirken, Samsun'da sayıları 3 bine yaklaşan Suriyeli mülteciler de büyük bir heyecanla gelişmeleri izliyorlar. Ülkelerine geri dönmelerinin artık mümkün olmadığını belirten birçok Suriyeli, "Esad evimizi barkımızı yıktı. Dönecek bir vatanımız artık yok. Biz de bu ülkenin birer vatandaşı olmak istiyoruz" dediler.

HEYECANLA İZLİYORLAR

Göç İdaresi Başkanlığı'nın verilerine göre yaklaşık 3 bin Suriyelinin yaşadığı Samsun'da, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı 'vatandaşlık' konusunu, mültecilerin yoğun olarak yaşadığı İlkadım ilçesinde Cumhuriyet Caddesi ile 100. Yıl Bulvarı arasındaki bölgede ikamet eden bakkal, fırın, tatlı dükkanı, kahvaltılık malzemeler ve cep telefonu mağazası bile açan Suriyeli esnafa ve vatandaşlara sorduk. Erdoğan'ın açıklamalarını dikkatle izleyen Suriyeliler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak istediklerini belirtirken, bu açıklamalarla birlikte bazı çevrelerde ortaya çıkan 'nefret' söylemleri karşısında oldukça endişeli ve üzgün olduklarını da belirtiyorlar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER