Engelli kardeşlerimiz,neler başarabildiklerini herkese ispat etmiştir

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihinin, bu konuda toplumsal farkındalık ve hassasiyet oluşması için vesile olmasını temenni ederim.

Engelli kardeşlerimiz,neler başarabildiklerini herkese ispat etmiştir

Bizim için engelli kardeşlerimizle bir arada olmak, dertleriyle hemdert olmak, sorunlarına çözüm bulmak, yılın birkaç gününü yahut bir haftasını işgal eden bir durum değildir. Gençlik ve Spor Bakanı olarak gururla belirtmek isterim ki engelli vatandaşlarımız için yeni bir şeyler yapmak, onların hayatını kolaylaştırmak ve güzelleştirmek; bizim için daimi bir gündem maddesidir.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız; sporda engelleri kaldırmak ve engelli bireylerimizi sporun sosyal hayata adapte edici özellikleriyle buluşturmak için yoğun çalışmalar yapmaktadır. Bizim hizmet politikamız “önce insan” anlayışı üzerine kurulmuştur. Bu yüzden de tesisleşme faaliyetleri kapsamında inşa edilen bütün yapılarda, engelli vatandaşlarımızın hizmete ulaşımını kolaylaştıracak projeler öncelikli olarak tercih edilmektedir. Hedefimiz yalnızca engelli bireylerin yararlanacağı alanlar oluşturmak değil; engelli vatandaşlarımızın bütün tesislerimizden faydalanmasını sağlamaktır.

Engelli vatandaşlarımız arasından çıkan sporcu sayısı 2002’de 2763 iken; 2016’da bu sayı 12 kat artmış durumdadır.

Engelli kardeşlerimiz; onlara destek olunduğu zaman neler başarabildiklerini herkese ispat etmişlerdir. Azim ve çalışkanlıklarını, uluslararası müsabakalarda elde ettikleri derecelerle taçlandıran kardeşlerimizin bu başarıları hepimizi onurlandırmaktadır. Bu başarılar; omuz omuza verildiğinde, inanan insanların aşamayacağı hiçbir engelin olmadığının en açık göstergesidir.

Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki bütün yurtlarımızda; engelli öğrencilerimizin yaşam alanları onların ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilmiştir. Eski yurtlarda bunun için gerekli değişiklikler tadilatla halledilmiş ve yeni inşa edilen bütün yurt binalarında engelli öğrencilerimizin hayatlarını rahatça idame ettirebilmeleri ön şart olarak koşulmuştur.

Bizim için doğan her yeni gün; halka hizmet için Hakk’ın bize bahşettiği bir lütûftur. Bu hizmet aşkını; birlikte yaşadığımız bütün vatandaşlarımıza ve bilhassa engelli vatandaşlarımıza karşı hissetmekteyiz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün omuz omuza durarak bütün engelleri aşmamıza vesile olmasını temenni ediyor ve tüm engelli vatandaşlarımızı muhabbetle selâmlıyorum.

Akif Çağatay Kılıç Gençlik ve Spor Bakanı

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER