'Engel Olmayın Başka İhsan İstemez'

Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şube Başkanı Hayriye Hakyemezoğlu, “Biz engelimizle mutluyuz. Bizler sadece engelliler için yapılan mimari yapılarda vatandaşların duyarlı olmalarını istiyoruz” dedi

'Engel Olmayın Başka İhsan İstemez'

Sakatlar Haftası nedeniyle bazı etkinlikler düzenleyen Türkiye Sakatlar Derneği Samsun Şubesi dernek binasında kermes açtı. Dernek Başkan Hayriye Hakyemezoğlu, kendilerine destek olan kurum ve kuruluşlara teşekkür ederken sadece Sakatlar Haftası’nda hatırlanmak istemediklerini söyledi. Hakyemezoğlu, “10-16 Mayıs Sakatlar Haftası nedeniyle derneğimizde bir kermes açtık. Kermesimize verdikleri destekten dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Turan Çakır’a, AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel ve İl Başkan Yardımcısı Hikmet Yücebaş’a teşekkür ediyorum. Hikmet Yücebaş kendiside engelli bir arkadaşımız olduğu için bizler için her zaman köprü vazifesi görerek tüm kurum ve kuruluşlarla irtibat kurmamızı sağlıyor” diye belirtti.

SAMSUN’UN YÜZDE 60’I DUYARLI

Başkan Hakyemezoğlu, “Hafta sonu AK Parti İl Kadın Kolları da kermesimize yiyecek getirerek destek verecekler. Onların desteği ile birlikte kermeste satılan ürünler derneğimize gelir sağlayacağız. Toplumla ne kadar iç içe olursak ve ne kadar fazla iletişim kurarsak engellilere karşı bir o kadar duyarlılık fazla olur. Samsun’un yüzde 60’lık kesimi engelli vatandaşlara karşı duyarlı davranıyor ve birçok konuda bizlere yardımcı oluyor. Fakat bazı vatandaşlar adeta önümüze engel oluyor. Samsun’un mimari yapısı yeni yeni engelliler için düzenlenirken, kaldırımlarda bulunan engelli rampaları veya görmeyen arkadaşlarımız için yapılan yürüme yolları bazı araç sahipleri tarafından kapatılıyor” diye belirtti.

BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR

TOKİ’nin binalarında engelli rampalarından şikayetçi olduklarını da dile getiren Başkan Hakyemezoğlu, “Bazı eski binalarda engelli vatandaşlar için uygun bir giriş yapılmadığı gibi TOKİ’nin yaptığı yeni binalarda da engelli rampalarının dik oluşundan dolayı çoğu arkadaşımız binaya girmekte zorlanıyor. Engelli arkadaşlar özellikle mimari engeller önünden kalkar ve vatandaşlar da engelliler için düzenlenen yapılarda duyarlı olmasını istiyoruz. Bizler engelimizle mutluyuz. Hiçbir zaman engelimizi ön plana koymadık. Engel olmayın başka ihsan eylemez. Dernek olarak hiçbir zaman maddi bir destek istemediğimiz gibi Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyeleri manevi olarak ne zaman destek istesek bizlere yardımcı oldular. Başka Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya ve ekibi olmak üzere tüm İlçe Belediye Başkanlarına ve ekiplerine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER