‘En son yol olarak icraya gidiyoruz’

PARKTEK avukatlarından Pınar Alaçamlı, “PARKTEK tarafından icraya gitmeyi son yol olarak görüyoruz. Halen daha borcunu ödememekte ısrar edenler var” dedi

‘En son yol olarak  icraya gidiyoruz’

Parkomat ücretleri ile ilgili kamuoyunda farklı söylentilerin ve haberlerin yapıldığını belirten PARKTEK avukatlarından Pınar Alaçamlı, “Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından yetkiler verilmiş ve yasalara uygun olarak kurulan şirket tarafından yönetilen PARKTEK’in yasal olduğu mahkeme kararlarınca ortaya konmuştur. Bizim asıl tartışmamız gereken alınan ücretlerin adil olup olmadığıdır. Belki ücretleri fazla bulabilirsiniz belki de az bulabilirsiniz fakat yasalar çerçevesinde belirlenmiş bir sistemi ‘yasal değil’ diyerek kamuoyunda farklı bir algı oluşturmak çok yanlış bir davranış. Ödediğimiz vergilerin hepsi yasal fakat adil olup olmadığı konusunda herkes farklı görüş beyan ediyor. Parkomat sistemi de aynı şekilde” dedi.

MAALESEF BEDELİ AĞIR OLUYOR

Alaçamlı, “Danıştay 8. Dairesi’nin 2015 yılında verdiği karar ile Türkiye genelindeki tüm parkomat sistemlerinin yasaya uygun olduğu belirtirken Samsun 1 İdare Mahkemesi’nin temyiz kararını da red etmiştir. Bir ay öncede Samsun 4 Asliye Hukuk Mahkemesi aldığı son karar ile Danıştay 8. Dairesi’nin kararına atıfta bulunarak davacı tarafında davasını reddetti. Vatandaşlarımız maalesef bazı kişiler tarafından yanlış yönlendirilerek parkomat borçlarının iptali için davalar açarken mevcut borcunun kat ve kat üzerinde bir bedel ödemek zorunda kalıyor. Bizler her zaman araç sahiplerinin menfaatini düşündük. Borçların yapılandırılması ve faizlerin silinmesine kadar farklı imkanlar sunmaktayız. Yüklü miktarda borcu olan vatandaşlarımız uzlaşma yolunu seçtiklerinde daha uygun ücretlerle borçlarını ödeyebilirler. Kulaktan duyma sözlerle mahkemeye başvurduklarında ise maalesef bedeli ağır olmakta” diye belirtti.

UZLAŞMAK İÇİN SON TARİH 15 HAZİRAN

Alaçamlı, “PARKTEK tarafından icraya gitmeyi son yol olarak görüyoruz. Halen daha borcunu ödememekte ısrar edenler var. Bunlarla ilgili halen daha icraya gitmedik. Son olarak Samsun 4 Asliye Hukuk Mahkemesi aldığı karar ile icraya gittiğimizde elimizin güçleneceğini ve borçların tahsilinin yapılacağını bildiğimiz halde vatandaşlarımızı mağdur etmek istemiyoruz. 15 Haziran’a kadar uzlaşmak için vatandaşları PARKTEK’e bekliyoruz. Uzlaşmaya gelen her vatandaşımızla uygun bir şekilde uzlaşarak borçların tahsilini gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER