En Büyük Kaçakçılık Lojistik Firmalarında

Petrol Ürünleri İşveren Sendikası (PÜİS) Şube Başkanı Zafer Güler, en büyük akaryakıt kaçakçılığının bazı lojistik firmalarında ve fabrikalarda olduğunu söyledi

En Büyük Kaçakçılık Lojistik Firmalarında

Kaçak akaryakıt ve terörle mücadele kapsamında tüm taşıtlar elektronik takibe alınıyor. Trafiğe tescilli taşıtlara plaka numaralarını da içeren birer kimlik birimi (etiket-çip) takılacak. Akaryakıt pompaları da bu etiketleri okuyabilecek. Bu sayede hem satılan akaryakıtlar anlık olarak izlenebilecek hem de hangi aracın hangi istasyondan yakıt aldığı sistemde anlık olarak görülebilecek. Hem kaçak akaryakıt ve vergi kaçakçılığı ile daha etkin mücadele edilecek hem de terör olayları önlenecek. Sisteme el yordamıyla giriş olmayacağı için canlı bombalar başta olmak üzere terör gibi farklı suçlardan aranan araçlar ve kişilerin belirlenmesi daha kolay olacak. Örneğin herhangi bir suçtan aranan şahsın kullandığı araç akaryakıt istasyonuna yanaştığında çip yoksa yakıt alamayacak. Etiket varsa o araç benzin ya da motorin alabilecek. Sisteme giriş el yordamıyla olmayacağı için yanlış beyanda olmayacak. Aranan aracın plakası, sisteme girildiğinde en son hangi akaryakıt istasyonundan yakıt aldığı görülebilecek. İstasyondaki güvenlik kameraları ile de kişiler ortaya çıkarılabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışmalarda Emniyet Genel Müdürlüğü de yer alıyor.

SİSTEM DAHA ÖNCE DE GETİRİLMEK İSTENDİ

Sistemle alakalı değerlendirmede bulunan PÜİS Şube Başkanı Zafer Güler, “Bahsedilen sistem yeni bir sistem değil. Kemal Unakıtan’ın Maliye Bakanlığı yaptığı dönemde de böyle bir sistem getirilmek istendi. Bu sistemin hayata geçmesi için istasyonlara da okuyucu konulması gerekti. Bu okuyucunun da maliyeti bir hayli yüksek olduğu için bunun hükümet tarafından karşılanması istendi. Hükümetin buna yanaşmamasıyla sistem askıya alındı. Daha sonra da yazarkasa sistemine geçildi. Bu sistemde de kaçak akaryakıt istasyonlarda büyük oranda engellenmiş oldu” dedi.

FABRİKALARA KİMSE HESAP SORMUYOR

En büyük kaçakçılığın yapıldığı yerlerin ise bazı lojistik firmaları ve fabrikaların olduğunu dile getiren Başkan Güler, “Araç filosu fazla olan ve bünyesinde yakıt tankı bulunduran lojistik firmaları ve fabrikaların bazıları tamamen kaçak akaryakıt kullanmakta. Tankerlerle gelen faturasız kaçak akaryakıt belirlenen işyerine giderek bünyesinde bulundurduğu tankı doldurur. Bu tankların içindeki akaryakıtın nereden ve nasıl geldiğini ise kimse sormuyor. Bir istasyon açıldığında 50 farklı kurumla muhatap olunurken akaryakıt tankerini koyan fabrikaya kimse hesap sormuyor” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER