Emniyetin kemerinin önemini yaşayınca anladılar

Karayolları Trafik Haftası çerçevesinde etkinlik çerçevesinde emniyet kemerinin önemi anlatıldı.

Emniyetin kemerinin önemini yaşayınca anladılar

Etkinlik kapsamında kaza yapan araçlar, sarhoş gözlükleri ve kaza simülatörünün bulunduğu etkinlikte vatandaşlar, trafik kurallarına uymadıklarında başlarına gelebilecek kazaları uygulayarak öğrendiler. 

ÖNCE KEMERLE SONRA KEMERSİZ

Vatandaşlar ilk önce kaza simülatörüne emniyet kemeri ile bindirildiler. Simülatör, kendi etrafında takla atıp, sallandırıldı. Emniyet kemeri takan vatandaşlar otomobilin içinde sağa-sola savrulmadan ve kafalarını bir yere vurmadan kazayı atlattılar. Vatandaşlar, bir sonraki turda simülatöre emniyet kemeri takmadan bindirildi. Emniyet kemeri takmayan vatandaşlar, takla atan otomobilin içerisinde savrularak kafalarını otomobilin içerisindeki değişik yerlere vurdular. Simülatörden inen vatandaşlar, emniyet kemerinin önemi takla attıktan sonra öğrendiklerini belirterek, bundan sonra kısa mesafe de olsa emniyet kemeri takmadan araçlarına binmeyeceklerini söylediler. 

Samsun Valisi Osman Kaymak, “Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, dünya genelinde 10 ile 45 yaş arasındaki insanların ölüm sebepleri arasında trafik kazaları 1. sırada yer almaktadır. Ülkemizde ise trafik kazası nedeniyle yaşanan ölümler, tüm ölüm sebepleri arasında 3. sırada yer almaktadır. Bu yönüyle karayolu trafik güvenliği konusu toplumun her kesimini ilgilendiren bir konudur. Trafik kazaları her yıl binlerce insanımızın hayatını kaybetmesine, 10 binlerce insanımızın da yaralanmasına ve sakat kalmasına sebep olmaktadır. Trafik kazalarının önüne geçmenin en büyük yolu trafik kazalarına uymaktır. Bunu gerçekleştirebilmek için de sürekli eğitim ve etkili denetim şarttır” dedi. 

Kaynak: İHA

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2018, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER