Emniyet gitti, sigortacılar bitti

Samsun İl Emniyet Müdürlüğü’nün şehir merkezindeki binasından, yapımı bu yıl tamamlanan Atakum-Denizevleri mevkiindeki yeni hizmet binasına taşınması sonucu işleri durma noktasına gelen sigorta acenteleri, kendilerine yeni bir yer gösterilmesini bekliyor

Emniyet gitti, sigortacılar bitti

Yapımı bu yıl tamamlanan Samsun Emniyet Müdürlüğü’nün yeni binası vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Emniyet Müdürlüğü’nün yeni binaya taşınmasıyla birlikte, trafik tescil işlemleri sırasında ihtiyaç duyulan sigorta poliçelerini düzenleyen esnaflar, işlerinin sıfıra inmesiyle birlikte yeni bir yerleşke gösterilmesi beklentisi içindeler. Gazete Gerçek’e konuşan sigorta acenteleri sahipleri, Emniyet Müdürlüğü’nün taşınmasını mantıklı bulurken, çözüm sunulması için de yetkililere seslendiler.

Muhammer Erden: “Emniyet binamızın yeni bir binaya, tam modern bir şekilde taşınması Samsunumuz için gayet hayırlı bir iş olmuştur. Malum eski binamız çok eskiydi, vatandaşlarımız hizmet alımında güçlük çekiyorlardı. Şimdi ise tam modern bir binaya sahip olduk. Vatandaşlarımız işlerini daha geniş, daha ferah ve lüks bir binada itişip kakışmadan halledebiliyorlar. Elbette tüm binanın, tüm birimin yeni yere taşınmasıyla Trafik Tescil Şube de taşındı. Bu ise bizi mağdur etti. Ruhsat işlemleri sırasında zorunlu kesilen trafik sigortası, hem bizi hem de vatandaşı mağdur ediyor. Oradan kalkıp buraya gelen vatandaşlarımız var. Şimdi sistem online oldu fakat yine de vatandaşlarımız mağdur oluyorlar. Bizim işlerimiz ise şuan bitme noktasına geldi. İşin kötü tarafı yeni binanın etrafında yerleşke yok. Bu durum belki güvenlik için çok iyi ama biz çok mağdur olduk. Bizlere yer gösterilmesi için bekleyiş içerisindeyiz.”

Hülya HATİPOĞLU: “Biz sigortacılar olarak burada Trafik işlemlerine bire bir yardımcı oluyorduk. Sadece sigorta kesmek değil, vatandaşlarımıza yol da gösteriyorduk. Şimdi ise ilgili birime çok uzak kaldık. Başta vatandaşlar mağdur oldu elbette. Samsun’un yeni bir hizmet binasına taşınmasına seviniyoruz fakat havaalanın etrafında kümelenen esnaflar gibi bize de yer gösterilmesinde fayda var. Şuan işlerimiz bitme noktasına geldi. Sadece sigortacılar değil, lokantası, bakkalı herkes işlerin bittiğinden şikayetçi. Umarım bir çözüm yolu bulacaklardır.”

İsmail DURSUN: “Emniyet mensupları ve vatandaşların daha modern bir binaya sahip olmasından mutluyuz elbette. Eski bina küçük, eski ve fazla merkezi bir yerdeydi. Şimdi daha ferah bir yerde. Bu sefer de başta vatandaşlar olmak üzere hepimiz mağdur olduk. Sistemde kayıtlı olan müşterilerimize sistem üzerinden ulaşıyoruz fakat tescil işlemleri yaptıracak olanlar git gel yapıyorlar ve çok mağdur oluyoruz. İşler bıçak gibi kesti. Mutlaka bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyoruz.”

İsmet ÖZTÜRK: “Binanın buradan taşınması Samsun için bir kazanımdır belki ama bizim için çok kötü bir gelişme. Vatandaşlarımız sigorta kestirmek için birkaç kez gidip geliyorlar. Biz yine sistem üzerinden elimizden geleni yapıyoruz fakat yine de vatandaşlarımız mağdur oluyorlar. Sistem üzerinden poliçe kessek bile tescil merkezi kağıdı istiyor. Faks çekiyoruz fakat yine de aksak yürütüyoruz işleri. Bizlere o bölgeden küme halinde bir yer göstermeleri gerekir. Ya da başka bir çözüm yolu bulunması gereklidir diye düşünüyorum.”


Melek YARAR: “İşlerimiz yüzde 80 oranında düştü. Müşterilerimizi sistem üzerinden korumaya çalışıyoruz fakat çoğu zaman olmuyor. Trafik tescili için sadece trafik sigortası değil, bazı evrakların dosyalanması da gerekli. Biz burada vatandaşlarımıza yardımcı oluyorduk fakat şimdi olamıyoruz. Keza işlerimiz durma noktasına geldi. Bize o bölgede mutlaka yer göstermeleri gerekir.”

Serhat TÜRK

Güncelleme Tarihi: 10 Ekim 2017, 09:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER