Emlakcılık sektörüne canlılık katacak

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, konut kredilerindeki yüzde 25’lik peşinatın yüzde 20’ye çekilmesinin sektöre canlılık katacağını fakat indirimlerin yüzde 10’lara kadar gelmesi gerektiğini belirtti

Emlakcılık sektörüne canlılık katacak
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle beraber konut alımında da yeni dönem başladı. Bundan böyle konut edinmek amacıyla kullanılacak kredilerde konut değerinin yüzde 20'si peşin olarak verilebilecek. Daha önce kredide peşinat oranı yüzde 25 olarak uygulanıyordu. Yönetmeliğin ardından 200 bin liralık bir ev için konut kredisi alanlar 40 bin liralık peşinat ödeyecek. Daha önce aynı kredi için peşinat tutarı 50 bin liraydı.  
OLUMLU ADIM
Yönetmeliğe göre, teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesi, BDDK veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunlu olacak. Peşinat oranının düşürülmesinin olumlu bir adım olduğunu kaydeden Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral ise, “Yapılan bu değişiklikle vatandaşlar konut alımına daha sıcak bakacaktır. Fakat bu indirimin yüzde 10’lara kadar gelmesini umut ediyoruz” dedi.
CAN SUYU OLDU
Darbe girişiminin ardından emlak sektörünün adeta durduğunu dile getiren Başkan Oral, “Hükümetin ekonomideki istikrar tablosu ve sektörle ilgili yapılan faiz indirimleri ile kredi peşinatlarındaki indirim vatandaşlar için bir can suyu oldu. Her ne kadar istenilen seviyelere gelmese de sektörde bir nebze olsun canlılığın yaşanmasını sağladı. Tapu harçlarında da yapılacak indirim, sektörü daha güçlü tutarken vatandaşların da daha rahat konut sahibi olmalarına imkan tanıyacaktır. Hükümetin konut alımında daha radikal adımlar atmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.  
Sezer SEZER
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER