Emlak işlemleri internet üzerinden yapılabilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün, tapu sahiplerinin taşınmazlarını tapu müdürlüklerine gitmeden internet üzerinden yönetebileceği sistemi hayata geçirdiği bildirildi.

Emlak işlemleri internet üzerinden yapılabilecek

Samsun Tüm Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, yeni uygulamanın hem vatandaşın işini kolaylaştıracağını hem de tapu müdürlüklerinin iş yükünü azaltacağını söyledi.

Gayrimenkul alış ve satış işlemlerini web-tapu üzerinden yapacak vatandaşların sadece tapu dairesine gidip imza atacağını belirten Oral, "Web-tapu, e-devlet üzerinden kimlik doğrulama sistemiyle birlikte kullanılabilecek. Vatandaşlar uygulamayla taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyecek. Tapu sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web-tapu aracılığı ile yaparak kuruma gitmeden işlem sürecini başlatabilecek. Sistemin vatandaşların hayatına getireceği bir diğer yenilik de dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerine karşı alınacak önlemler olacak. Bu çerçevede, tapu sahipleri, web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek." dedi.

Tapu sahiplerinin söz konusu sistem üzerinden yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendireceğine vurgu yapan Oral, "Tapu müdürlüklerince web-tapudan gelen başvurular, yetkili memura havale edilecek. Memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile bildirilecek. Başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebilecek. Harç ve döner sermaye gibi bedeller online ortamda ödenebilecek." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 18:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER