'Ekmek Fiyatı Ankara'dan Belirlenemez'

Gıda Bakanlığı ekmekte tek fiyat uygulaması için çalışma başlattı. Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ise, “Ankara’dan belirlenecek fiyat, fırıncıları mağdur eder. Her ile göre ayrı çalışma yapılması lazım” dedi

'Ekmek Fiyatı Ankara'dan Belirlenemez'

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in talimatıyla, ‘ekmek fiyatları’nın il düzeyinde değil de Ankara'da oluşturulacak merkezi bir kurul tarafından belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, "Her ilin kendine göre maliyeti ve işçilik fiyatları var. Ankara'dan ekmek fiyatı belirlenmesi mümkün değil" dedi.

ÇELİK TALİMAT VERDİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik,“Toprağın korunması, toprağı bütünleştirilmesi ve toprağın suyla buluşturulması” başlıklarında çalışma başlatan bakanlık, ‘ekmek ve et’ gibi fiyat dalgalanmalarına açık olan ürünler için de farklı model belirleyecek. Atılacak öncelikli adımlardan biri, ‘ekmek fiyatları’ konusunda olacak.

TEK BİR FİYAT BELİRLENECEK

Her ilde birbirinden oldukça farklı uygulanan ekmek fiyatlarının il düzeyinde değil, Türkiye genelinde merkezi bir kurul tarafından belirlenmesiyle ilgili çalışma başlatıldı. Ankara’da, bakanlık, un ve ekmek üretimiyle ilgili birlik ve kurulların katılımıyla oluşturulacak bir üst kurul, iller için fiyat belirleyecek. Kurul maliyet hesabı çıkartarak, ekmek fiyatlarını düzenleyecek.

‘FIRINCI MAĞDUR OLUR’

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, bakanlığın yeni çalışmasıyla ekmek fiyatlarının Ankara'dan belirlenmesinin, fırıncıları mağdur edecek bir yaklaşım olduğunu söyledi. Samsun'daki üretim şekliyle, Ankara'daki üretim şeklinin farklı olduğunu, sadece Samsun merkezde bile farklılıklar bulunduğunu dile getiren Yiğit, "Örneğin Samsun merkezde, 1. sınıf işletmemizde unun çuvalı 65 TL iken Rize'deki fırıncı arkadaşımız 70 liraya, Erzurum'daki meslektaşımız 72 liraya alıyor. Samsun'da bir işçimiz 2 bin liraya çalışırken farklı yerlerde 2 bin 500 liraya çalışıyor. Bu nedenle her ilin maliyeti kendine göre farklılıklar gösteriyor" diye konuştu.

KİRA FİYATLARI BİLE FARKLI

Ekmek fiyatları belirlenirken 32 kalemde fiyatların belirlendiğini buna göre bir maliyet hesabı çıkarıldığını vurgulayan Yılmaz Yiğit, "Bugün endüstriyel fırınlar ile normal işçilikle yapılan ekmek arasında bile yüzde 20 işçilik farkı var. Bu nedenle Ankara'dan fiyatı belirleme şansınız yok. Ekmek fiyatının üretim yapılan yerde tespit edilmesi lazım. Örneğin o ilin Tarım Müdürlüğüne ya da üniversitesinde Ziraat bölümüne bu yetkiyi verebilirsiniz. Bu konu öylesine detaylandırılması gereken bir konu ki yanlış hesaplar ortaya çıkabilir. Bugün İstanbul'un Sarıyer'inde Kadıköyü'nde oradaki meslektaşımız 10 bin kira verirken ücra köşesindeki bin lira kira veriyor. Bunu nasıl belirleyeceksiniz. O nedenle birinci derecede Fırıncılar Federasyonu ile Tarım Bakanlığı ortak bir konsensüs oluşturarak, federasyonun doğrultusunda hareket edilirse daha güzel neticeler ortaya çıkar. Ekmek birim fiyatlarının tescillenmesini elbette biz de isteriz. Ancak çok detaylı çalışmak gerekiyor. Bunun birinci derecede muhatabı ise Fırıncılar Federasyonu'dur" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER