Ekmek 1.25 TL olmalı

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, eğer ekmeğe enflasyona göre zam yapılacaksa Samsun’da ekmeğin 1.25 TL olması gerektiğini, fakat 3 yıldır yapılmayan zammın 4. yıla girerken de yapılmayacağını söyledi

Ekmek 1.25 TL olmalı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, hükümetin enflasyonla mücadele planı hakkında ekmek fiyatları ile ilgili açıklama yaptı. Bakan Zeybekçi, “Ekmek fiyatlarının merkezden belirlenmesine yönelik yasal düzenleme yapılıyor. Fiyatlar Fırıncılar Odası'nca değil devletin oluşturacağı bir komisyon tarafından belirlenecek. İl il ekmek fiyatları belirlenmesi ile ortaya çıkan dağınık, belirsiz yapı sonlandırılacak” dedi. Bakan Zeybekçi’nin açıklamasına tepki gösteren Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit ise, küçük işletmelerle büyük fabrikaların bir tutulmaması gerektiğini ve tek elden belirlenen fiyatların kaosa neden olabileceğini söyledi.

‘HER İLİN KENDİNE HAS MALİYETİ VAR’
Yiğit, “Geçmişte de ekmek fiyatları ile ilgili hükümet kanadından bazı açıklamalar yapılmıştı. Fakat ekmek fiyatlarının tek merkezden belirlenmesi gibi bir durum söz konusu olamaz. Her ilin kendine has maliyetleri ve üretim şekli var. Ondan dolayı Ankara ya da İstanbul’u Samsunla bir tutmak doğru olmaz. Bazı illerde endüstriyel üretim daha fazladır, başka illerde ise işçilikle üretilen ekmek fırınları daha fazladır. Endüstriyel üretim ile işçilik verilerek üretilen ekmek maliyeti bir tutulmamalı. İşçilerin emek verdiği ekmek daha maliyetlidir. Fakat büyük ekmek fabrikaları makinelerle ekmek yaptıkları için onların maliyetleri daha düşüktür” dedi.
‘TEK MERKEZDEN BELİRLENEN FİYAT KAOS OLUŞTURUR’

Başkan Yiğit, “Her ilin kendine has üretim şekli olduğundan ekmek fiyatları tek merkezden belirlenirse bir kaos oluşur. Taban belirlendiğinde açıklanan fiyatın üzerinde ekmek satışı yasaklansa dahi haksız rekabet doğacağından onun da önüne geçici planlar uygulanmalı. Şu an Samsun’da 250 gram ekmek 1 TL’den satılırken bazı küçük işletmelerde ise ekmek fiyatı 75 kuruştan satılmaktadır. Hükümet eğer esnafı koruyacaksa bunların da önlemini almalı.  Bir önceki Gıda ve Tarım Bakanı Faruk Çelik ekmeğin 71 kuruşa para kazandığını belirmişti. Ankara ve İstanbul Halk Ekmek Fabrikasına göre hesaplama yapmış.  Fakat kimse fırıncının halini soran yok” diye belirtti.

‘3 YILDIR ZAM YAPMIYORUZ’
Ekmeğe yeni yılda da zam yapılmaması yönünde bir düşüncelerinin olduğunu dile getiren Başkan Yiğit, “Yıllık enflasyonun yüzde 5 olduğunu düşünürsek bizim ekmeğimize yüzde 15 zam gelmesi lazım. Fakat biz 3 yıldır ekmeğe zam yapmadık. 1 TL’ye satılan ekmeğin bu yılbaşında 1.25 TL olması gerekirken biz yine zam yapmadan devam etmeyi planlıyoruz. Eğer tek merkezden fiyat belirlenecekse endüstri imalatı yapan fabrikalar değil, küçük işletmelerin maliyetleri hesaplanmalı. Un fabrikalarının sürekli yaptıkları zamlar dikkate alınmalı” diye konuştu.

Sezer SEZER
 

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2017, 08:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER