Ekmeğin Fiyatını Düşürürsek Batarız

Tarım Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarının düşürülmesi konusunda "Beni bilen de bilir kafaya koyduk mu yaparız" uyarısını tekrarladı, fırıncılar telaşlandı. Samsun'da 1 TL'ye satılan ekmeğin fiyatını düşürmelerinin kesinlikle söz konusu olamayacağını söyleyen Oda Başkanı Yılmaz Yiğit, "Fiyatı düşürürsek, batarız" dedi

Ekmeğin Fiyatını Düşürürsek Batarız

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek fiyatlarının yüksek olduğunu konusunda uyarısını tekrarladı ve "Beni bilen de bilir kafaya koyduk mu yaparız, şakası yok bu işin. Onun için fırınlara buradan sesleniyorum, arkadaş senin işletme hatanı vatandaşa fatura etme" diyerek sert konuştu. Faruk Çelik'in açıklamalarını izleyen fırıncılar ise, ekmek fiyatlarını düşürmemekte kararlı.

SADECE MALİYETİMİZ 90 KURUŞ

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, 250 gramlık standart 5-10 bin ekmek üreten yerlerde maliyetin 61 kuruşu geçmediğini söyleyen Tarım Bakanı Faruk Çelik'in açıklamalarının, gerçekçi olmadığını söyledi. Samsun'da ekmek fiyatlarını asla düşüremeyeceklerini söyleyen Yılmaz Yiğit, "Bizim geçen yıl yaptırdığımız resmi maliyet tespitinde, ekmek üretimi 83 kuruştu. Şimdi ise 90 kuruşa tekabül ediyor. 1 liraya sattığımız ekmeğin fiyatını düşürmemiz halinde, Samsun'da yüzlerce fırın esnafı iflas eder. Fiyatı düşürmemizin olanağı yok" diye konuştu.

BİRLEŞME İÇİN KANUN LAZIM

Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile bakanlığın yapacağı olası bir görüşme için tüm hazırlıkları tamamladıklarını da belirten Yılmaz Yiğit, "Sayın bakan maliyetleri düşüremiyorsanız 2-3 fırın bir araya gelip, birleşsin diyor. Bunun yasal düzenlemesini yapacak olan da hükümettir. Yasal düzenleme yapılması halinde ancak fırınlar bir araya gelebilir. Samsun'da adeta bir fırın enflasyonu yaşanıyor. Fiyatların da bu koşullarda düşürüldüğünü varsayarsak, yüzlerce esnaf mağdur olur” diye konuştu.

VATANDAŞIN SOFRASINA EL UZATMAYIN

Ekmek fiyatlarıyla ilgili kararlılıklarının süreceğini bildiren Çelik, "Soruyorum, fındık ne kadar? 9 lira. Rafta ne kadar? 40 lira. Ağaca mı çıktın arkadaş, eline çalı mı battı, ayağına bir şey mi battı? Nereden geliyor bu 30 liralık kar? Bunları sorgulama dönemi içerisindeyiz. Beni bilen de bilir kafaya koyduk mu yaparız, şakası yok bu işin. Onun için fırınlara buradan sesleniyorum, arkadaş senin işletme hatanı vatandaşa fatura etme. 'Bin tane ekmek üretiyorum' diye bir şey olamaz. Bin-bin 500 ekmek üretenle 5 bin ekmek üreten arasında maliyet açısından fark yok. Aynı unsurlar çalışıyor. Kendi işletme hatanı millete fatura ediyorsun, bu yanlış. Maliyetin varsa getir, de ki, 'Sayın bakanım 61 kuruş artı şu giderler de var' de, başım gözüm üstüme ama onu diyemiyorsun kendinden kaynaklı sıkıntıdan dolayı vatandaşın sofrasına niye el uzatıyorsun? Bu yanlış bir şey. 2-3 fırın bir araya gelin çıkış yolu bulun. Bu konudaki kararlılığımızı sürdüreceğiz" diyerek fırıncıları kesin bir dille uyarmıştı.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER