Eken hakkında kararı 3. Ağır Ceza verecek

Yargıtay, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istenen Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'in davasının Yurtta Sulh Davası ile birleştirilmesine gerek görmedi. Yargılama Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde karara bağlanacak

Eken hakkında kararı 3. Ağır Ceza verecek

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında 3 kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası ile ‘terör örgütü üyesi olmak’ suçundan da 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan ve tutuklu bulunan Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken'in yargılanmasının, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Yurtta Sulh Davası ile birleştirilmesi talebi Yargıtay'dan döndü. Yargıtay, yargılamanın Samsun'da bitirilmesine karar verdi.
YURTTA SULH DAVASI İLE BİRLEŞTİRİLECEK Mİ?
15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra başlatılan FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Şükrü Eken gözaltına alınmış ve 17 Temmuz'da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Eken'in Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan son duruşmasında, davanın Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Yurtta Sulh Davası ile birleştirilmesi için dava dosyasının Yargıtay'a gönderilmesine karar vermişti.
BULUNDUĞU İLDE YARGILAMA SÜRSÜN
Yargıtay'ın daha önce Erzurum ve farklı illerde generallerle ilgili yargılamaların tamamlandığını dikkate alarak, Ankara'daki dosya yoğunluğunun artmaması için, yargılamaya Samsun'da devam edilmesi görüşünde olduğu öğrenildi.
KARAR ÇIKMASI BEKLENİYOR
Öte yandan Mehmet Şükrü Eken hakkındaki yargılama kararına yönelik duruşmanın, Yargıtay'ın kararının Samsun 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ne ulaşmasının ardından kesinleşmesi bekleniyor. Eken, "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütü kurmak veya yönetme, Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırılmaya veya görevini yaptırmayı engelleme" suçlarından 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanıyor. Eken, duruşmalarda verdiği ifadede hakkındaki suçlamaları kabul etmemişti.
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER