'Ehliyet değiştirmeye randevusuz gitmeyin'

Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Mustafa Akar, “Eski sürücü belgelerinin yenileriyle değiştirecek vatandaşlarımız, 15 TL karşılığında Türkiye'nin her yerindeki Trafik Tescil Şubeleri’nden değiştirebilirler. Ancak randevu almaları gerekiyor” dedi.

'Ehliyet değiştirmeye randevusuz gitmeyin'

Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Mustafa Akar, 93.5 frekansında yayın yapan Radyo Gerçek’te Merve Özyürek’in hazırlayıp sunduğu ‘Günaydın Samsun’ programında, eski sürücü belgelerinin değiştirilmesi ve trafikte kış önlemlerine ilişkin tedbirlerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akar, eski sürücü belgelerini yenileriyle değiştirecek vatandaşların, 15 TL karşılığında Türkiye'nin her yerinden Trafik Tescil Şubeleri’ne başvurabileceklerini ancak randevu almaları gerektiğini belirtti.

ARAÇ MESAFESİNE DİKKAT!

Samsun Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Mustafa Akar, kış mevsiminin gelmesiyle Samsun'da alınacak trafik önlemleri ile hazırlıkların tamamlandığını söyledi. Kış nedeniyle Samsun'da gizli buzlanma, zeminin ıslak olması gibi nedenlerle trafik kazalarının yaşandığını aktaran Akar, karın yağdığı ilk gün Samsun'da 29 trafik kazası meydana geldiğini, bunlardan birinin ölümlü kaza, diğerinin ise 7 araçlık zincirleme trafik kazası olduğunu kaydetti. Bu kazaların meydana gelmesindeki ana sorunun, sürücülerin önlerindeki araçları yakın takip etmesinden kaynaklandığını anlatan Akar, "Sürücülerimiz önlerindeki araçlarla kendi araçları arasındaki takip mesafesini gözardı ediyorlar. Bu takip mesafesi, kış şartlarında daha da önemlidir. Sürücülerimizin şunu unutmamaları gerekiyor. 'İyi görüş, sıfır kaza.’ Yani göremediğiniz yer, her zaman için risklidir" dedi.

LASTİKLERİNİZİN BAKIMINI YAPTIRIN

Kış şartlarında sürücülerin, araç lastiklerine dikkat etmeleri uyarısında bulunan Akar, "Burada en önemli etken, aracın lastiğinin havasıdır. Çünkü aracı yolda götüren aracın lastiği değil, lastiğinin içindeki havadır. Ayrıca mutlaka araçlarına bindiklerinde, emniyet kemeri takmalılar.  Hız kurallarına da mutlaka uymaları gerekiyor. Kavşaklara yaklaşırken yavaşlamamak veya sarı ışığı uygun kullanmamak da kazalara zemin hazırlıyor. Yine dönemeçlere ve virajlara girerken mutlaka yavaşlamaları gerekiyor. Eğer bir dönemeç veya bir virajda herhangi bir trafik işareti yoksa aracınızın hızını kesinlikle 70 kilometreye düşürünüz" diye konuştu.

TIR ŞOFÖRLERİNE ‘MOLA’ UYARISI

Uzun yolda araç kullanan sürücülerin ise gözlerini yoldan ayırmamaları gerektiğini de anlatan Mustafa Akar, "160 kilometre de bir mola veriniz. eEn az 2 saat bir yolu gittikten sonra vereceğiniz 10-15 dakikalık mola, sizi trafik kazalarından ve hayatınızı kurtarma üzerinde çok büyük bir etken olacaktır" uyarısını yaptı.

SERVİS ARAÇLARINA SIKI DENETİM

Samsun'da servis araçlarıyla ilgili olarak da Vali İbrahim Şahin'in talimatıyla, güzel bir eğitim çalışması yapıldığını anlatan Akar, "Allah'a şükür olsun şu an için Samsun'da servis araçları ile ilgili çok büyük bir kaza meydana gelmedi. İki tane maddi hasarlı kazamız var. Bizim denetimlerimiz de çok etkili oldu. Ben buradan servis şoförlerine özellikle şunu söylemek istiyorum ki, servis kontrolü yapıyoruz. Burada amacımız sadece servis şoförlerine ceza uygulamak değil. Örneğin şimdiye kadar 30 tane servis şoförunu durdurduk. Bu denetimlerde öğrenciler koltuklarında oturmuş mu, emniyet kemeri takmış mı, bunlara bakıyoruz. Kravatını takıp yola çıkan servis şoförlerimiz var. Hayırlı yolculuklar deyip devam edin dediğim çok Sürücümüz oldu. Diğer şoförlere de, 15 Şubat ara tatilinde eğitim vereceğiz" dedi.

EMNİYET KEMERİNDE YENİ UYGULAMA

Samsun'un emniyet kemeri kullanımında Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde olduğunu dile getiren Mustafa Akar, "Türkiye genelinde emniyet kemeri kullanmada Samsun ilimiz ilk 5’te. Yine ekim ayı itibariyle bütün hususi araçlarda bile, arka koltukta emniyet kemeri kullanma zorunluluğu getirildi. Bununla ilgili ekim ayında 15 günlük çalışma yaptık. Emniyet kemeri kullanmanın faydalarını, broşür dağıtmak suretiyle bilgilendirmeyi sürdüreceğiz. Ama bu 15 gün sonunda ceza uygulamaya başlayacağız. O yüzden sürücülerimiz de buradan uyarıyorum Lütfen artık bundan sonra 2016 ekim ayı itibariyle sürücülerimiz ve yanında bulunan yolcular arka tarafta oturan yolcularımızın da emniyet kemeri kullanma mecburiyeti getirilmiştir" dedi.

ESKİ EHLİYETLER NASIL DEĞİŞTİRİLECEK?

Eski sürücü belgelerinin yenileriyle değiştirilmesiylea ilgili de bilgi veren Mustafa Akar, "Vatandaşlarımız yeni yılda hatta 31 Aralık 2020 tarihine kadar sürücü belgelerini,  15 TL karşılığında Türkiye'nin her yerinden Trafik Tescil şubelerinden değiştirme imkanları var. Önemli olan belgelerimiz. Sağlık raporu, 5 çarpı 6 ebatlarında biyometrik fotoğraf ve trafik tescil bürolarına müracaat ettikleri zaman 15 lira bedeli de yatırdıkları zaman trafik tescil şubelerimizden gelip sürücü belgelerini değiştirebilirler. Ancak Bu belgeleri alabilmeleri için, Emniyet Genel Müdürlüğü'nden önce randevu almaları gerekiyor" bilgisini verdi.

TOPLU TAŞIMA TERCİH EDİLMELİ

Samsun'da halen kayıtlı durumda 160 bin 38 olduğunu dile getiren Mustafa Akar, trafikte akan 100 araçtan,  en az 85-86 tanesinin içinde sadece tek sürücü olduğunu gözlemlediklerini anlattı. Bunun yerine insanların toplu taşıma araçlarını kullanabileceklerini dile getiren Akar, "Eğer vatandaşlarımız toplu taşıma araçlarını kullanırsa özelllikle tramvay çok büyük bir imkandır. Bu kullanılırsa Samsun'da trafikte araç yoğunluğunu da azaltacağını düşünüyorum. Bu konuda Samsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ve belediye bürokratları, son derece büyük bir titizlikle çalışıyor. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlı olmaları ve toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri, trafiği rahatlatacak önemli bir konu" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER