Eğitim Araştırma 25 Milyon Bekliyor

Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi’nin büyütülme projesi için 25 milyon liralık ödenek beklenirken, Sağlık Bakanlığı’ndan cevaben 5 milyon liralık ödenek çıktı. Proje ise Kalkınma Bakanlığı’nda bekliyor

Eğitim Araştırma 25 Milyon Bekliyor

Samsun’da kurulan ve Karadeniz bölgesine de hitap etmesi düşünülen Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi ihtiyaca cevap veremez duruma geldi. 5 yıl önce hizmete geçen ve kısa sürede kapasitesini aşan hastane için yeni alternatifler aranıyor. Atakum ilçesinde yeni bir poliklinik yapılması planlanırken, mevcut binanın yanına da ek bir bina yapılması düşünülüyor.

ONAY ÇIKARSA EK BİNA YAPILACAK

Hastanenin büyütülmesi için mevcut hastane yönetimi, çalışma yaptı fakat hazırlanan projenin maliyeti yüksek çıktı. Proje için 25 milyonluk bir maliyet ortaya çıkarken, Sağlık Bakanlığı ise sadece 5 milyonluk bir ödenek verebileceğini belirtti. Hastane yönetiminin ise Sağlık Bakanlığı’ndan çıkmayan ödenek için Kalkınma Bakanlığı’na başvurduğu belirtildi. Kalkınma Bakanlığı’na sunulan projenin onaylanması bekleniyor. Onayın çıkması halinde ek binanın yapımına başlanacağı ifade ediliyor.

İHTİYACA CEVAP VEREMİYOR

Konu ile ilgili açıklama yapan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, “Samsun Eğitim Araştırma Hastanesi 2011 yılında faaliyete geçti. Aradan geçen 5 yıl kadar bir zaman sonra maalesef ihtiyaca cevap veremez duruma geldi. Açılış yapılmadan önce de birçok kez hastanenin ufak olduğunu ve kısa süre sonra ihtiyaca cevap veremeyeceğini belirtmemize rağmen maalesef sesimizi duymamazlıktan geldiler. Özellikle poliklinik, laboratuar, röntgen gibi birimler kısa sürede adeta patladı ve insanlar sıra beklerken neredeyse balık istifi haline getiriliyor” dedi.

SAĞLIKTA BÜYÜK BİR ADIM ATILMIŞ OLUR

Çakmak, “Hastanenin şu anki yönetimi hastanedeki sıkıntıları görerek yeni bir poliklinik binası çalışmasına girişti. Yine hastanenin yanında ayrı bir poliklinik binası yapılarak hastaların daha rahat muayene olmaları düşünülüyor. Hem doktorun, hem sekreterin hem de hastaların daha rahat edebileceği bir yer yapılacak. Sağlık çalışanları hasta yakınları ile ne kadar az iç içe olursalar daha çok hizmet verirler. Bunun tam aksi yaşanır ise hem hizmet verilemez hem de sağlıkta şiddet dediğimiz olay baş gösterir. Proje şimdi Kalkınma Bakanlığına sunuldu ve oradan gelecek cevap bekleniyor. Eğer oradan onay gelir ve proje hayata geçer ise o zaman sağlıkta büyük bir adım atılmış olur” diye konuştu.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER