Edis'ten Vezirköprü'ye altın projeler

2009 yerel seçimlerinde göreve gelen Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, ilçede gelişimin öncüsü oldu. Başkan İbrahim Sadık Edis, bundan sonraki süreçte ilçede hayata geçirmeyi planladığı projeleri Gazete Gerçek’e anlattı

Edis'ten Vezirköprü'ye altın projeler

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde yüzde 51 oy oranı ile Vezirköprü halkı tarafından belediye başkanlığı görevine seçilen İbrahim Sadık Edis, göreve geldiği günden bu yana ilçeye verdiği hizmetlerle gelişimin en büyük destekçisi oldu. Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, çalışmalarını Gazete Gerçek’e anlattı. Başkan Edis, kentsel dönüşüm projelerinden, alt ve üst yapı projelerine, istihdam projelerinden sosyal projelere kadar birçok çalışmayı detaylarıyla ele aldı.

NALBANTLI’DA KENTSEL DÖNÜŞÜM

İlçenin Nalbantlı Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nden söz eden Başkan Edis, “Tarihi yapılarla dolu tarihi Vezirköprü ilçemizdeki yapıların eski ve statik ömürlerini tamamlamış olduklarından yaşam kalitesini düşürmektedir. Başbakanlık toplu konut idaresi başkanlığının afet riskli bölgelerdeki yapıların yenilenmesi ve değişimi konulu çalışmalarına paralel olarak ilçemizde kentsel dönüşüm yapılabilecek alanların tespit edilmesine yönelik olarak belediyemizce çalışmalar başlatılmıştır. Hak sahipleri tapu devir işlemleri yüzde 90 oranında gerçekleştirilmiş olup ihalesi yapılarak inşaat çalışmalarına başlanılmıştır” diye konuştu.

BESİ BÖLGESİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Besi bölgesi çalışmasını anlatan Edis, “İlçe ekonomik faaliyetlerine bağlı olarak ilçede hayvansal üretim yoğun olarak yapılmaktadır. İlçe merkezi sınırlarımız içerisinde 80 adet besi ahırı mevcut olup faal olarak besicilik faaliyetleri yapılmaktadır. Kanun çerçevesinde ilçe merkezindeki ahırların şehir dışına çıkarılması ile ilgili alınan kararların uygulanabilmesi için besicilik faaliyeti yapan besicilerimizle birlikte koordineli olarak besicilik faaliyetlerini bir arada yapılacağı alan tespit çalışmaları devam etmektedir” şeklinde konuştu.

ÇARPIK VE KAÇAK YAPILARA İZİN YOK

Kentin imar planlarının revizyonu ve ilave imar yapılmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Başkan Edis, “İlçemiz Altınkaya Barajı su havzası altında kalan köylerimizden ayrılan vatandaşlarımızın ilçemizin çeşitli mahallerine yerleşmeleri sonucu çarpık ve kaçak yapılaşmalar oluşmuştur. Çağdaş şehircilik ve modern belediyecilik anlayışında olan belediyemiz halkımıza daha sağlıklı planlı konut ve çalışma alanları sunma azim ve gayreti içerisindedir. İmar planlarımız mevcut durum itibariyle günün koşullarına uygun olarak ihtiyaçlarımıza tam cevap verememektedir. Bu yüzden imar planlarının revize edilmesi yasal zorunluluktur. İller Bankası Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunulmuş olup bin 314 hektar alanda İhale ve imar çalışması yapılmakta olup ayrıca mevcut imarımız için revizyon çalışmamızda devam etmektedir” dedi.

YOL SORUNUNA TESİS TAKVİYESİ

Parke, beton ve kum üretimlerinden söz eden İbrahim Sadık Edis, “İlçemizde yolların parke döşeme çalışmalarında kullanılmak üzere ilçenin Bahçelievler Mahallesi’nde bulunan şantiye alanında parke üretim tesisimiz bulunmaktadır. Tesiste günlük olarak 20 bin adet üretim yapılmakta bunlar şehir içinde ve köylerimizde belediyemizce yapılan yol düzenleme çalışmalarında kullanılmaktadır. Yine belediyemizin yatırım işlerinde kullanılmak üzere belediyemize devir işlemleri 6360 sayılı yasa kapsamında kapatılan Narlısaray Belediyesi’nden devir olan alanda beton santrali kurulmuş, bu alandan elde edilen yıkanmış kum ve diğer agrega malzemeleri ile birlikte ilçemizde beton yolların imalatı çalışmaları devam etmektedir. 2018 yılında ilçemizin bütün mahallerinde yol sorununu en asgari seviyeye indirmek için çalışacağız” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR İÇİN 10 ADET Z KÜTÜPHANE

İlçede çocuklar için nitelikli bir kütüphaneye imzalarını atacaklarını kaydeden İbrahim Sadık Edis, şöyle konuştu: “İlçemizde bulunan ve tarihi tescilli eserlerimiz arasında bulunan Mehmetpaşa Kütüphanesi haricinde çocuklarımız için Esentepe Mahallesi’nde çocuk kütüphanesi yapım çalışmaları tamamlanmış olup iç tefrişatı kültür bakanlığı tarafından yapılmıştır. Bunların yanında Milli Eğitim Bakanlığı Destek Daire Başkanlığı’nın destekleri ile 10 adet Z Kütüphane çalışmalarımız devam ettirilmektedir.”

GALERİCİLİLER SİTESİ DAĞINIKLIĞI GİDERECEK

“Hızlı gelişen ve büyüyen gün geçtikçe daha modern şehir kimliğine bürünen ilçemizde her yerleşimlerde olduğu gibi galericilerin olması yadsınamaz” diyen Başkan Edis, “Ancak bu hizmet kolunun şehrin dağınık yerlerinde olmaları ve birlikteliklerin olmaması şehir görüntümüze ve imajımıza zarar vermektedir. Galericiler Sitesi yapımı için inşaat çalışmalarına başlanılmış olup tamamlanması sonrası alanın hizmete açılması sonrasında bu hizmet kolunun bir araya toplanması ile dağınıklık ve çarpıklık ortadan kaldıracaktır. Galericiler Sitesi olarak belirlenen alanda inşaat çalışmalarına başlanılmıştır” diye konuştu.

KATI ARITMA TESİSİ İLE KİRLİLİK ÖNLENECEK

Bahçelievler Mahallesi Kaylar Tekke bölgesine yapılacak olan kanalizasyon atık su arıtma tesisi ile ilgili bilgi veren Edis, “Tesisimizin ihale süreci tamamlanmış olup yer teslimi yapılarak. İnşaat çalışmalarına başlanılmıştır. İnşaat tamamlandıktan sonra derelerimize kontrolsüz bir şekilde akıtılan kanalizasyon burada arıtılarak dereye temiz su olarak akıtılacaktır. Böylece çevre kirliliğinin bir kısmı önlenmiş olacaktır” şeklinde konuştu.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI HASTANESİ İHALEYE ÇIKIYOR

Sağlık alanında da çalışmalarını sürdürdüklerine dikkati çeken İbrahim Sadık Edis, “İnşaat çalışmalarının büyük bir kısmı tamamlanan Vezirköprü Devlet Hastanemiz ve ağız ve diş sağlığı merkezimizin yarım kalan işlerinin tamamlanması için 2018 ocak veya şubat ayında tekrar ihaleye çıkılarak ihale sonucunda kalan eksikliklerin tamamlanması için çalışmalar yapılıp hastanemiz ve ağız diş sağlığı merkezimiz halkımızın hizmetine sunulacaktır” dedi.

BU DÜZENLEME VEZİRKÖPRÜ’YE YAKIŞACAK

Vezirköprü turizmi için önem arz eden Sokak Sağlıklaştırma Projesi kapsamında restore edilerek turizme kazandırılan sokakların merkezi konumundaki Mahkeme Önü Sokak’ta meydan düzenlemesi çalışmalarını başlattıklarını kaydeden Başkan Edis, “Bu sokak ve caddelerimiz, Vezirköprü’de turizmin merkezi durumundadır. Bu anlamda bölgemizde ciddi bir çalışma başlatmış bulunmaktayız. Vezirköprü’müz gönül dostu insanların yoğun olduğu, havası, doğası, suyu ile bağ ve sayfiye alanları ile ilçemizin en güzel bölgelerinden birisidir. Meydan düzenlemesi çalışmamız tamamlandığında, Vezirköprü’ye yakışır bir konuma gelecektir” dedi.

HABER MERKEZİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER