Eczanelere Kriz Kapıda!..

Samsun 6. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile aralarındaki ilaç protokolünün sona erdiğini, eczacıların taleplerinin kabul edilmemesi halinde feshedileceğini ve bunun noter kanalıyla SGK’ya bildirileceğini açıkladı

Eczanelere Kriz Kapıda!..
Samsun 6. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Ecz. Karacan, Sosyal Güvenlik Kurumu ile 2012 yılında imzaladıkları İlaç Alım Protokolü'nün sona erdiğini, içinde bulundukları ekonomik sıkıntılara rağmen şimdiye kadar hiçbir çözüm getirilmediğini söyledi. Karacan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun, sadece reçete başına hizmet bedelinde yapılacak kısmi ve cüzi iyileştirme önerisinin kabul edilebilir olmadığını belirterek, eczacıların taleplerinin kabul edilmemesi halinde feshedileceğini söyledi.
PROTOKOL SONA ERDİ
SGK ile 2005, 2007, 2008, 2009 ve 2012 yıllarında protokol yaptıklarını, 2012 yılında imzaladıkları protokolün süresinin ise 2015 Haziran ayında sona erdiğini hatırlatan Karacan, eczacının tüm gelirinin ilaç fiyatlarına bağlı olduğunu dile getirdi. Karacan “İlaç fiyatları, 2004’den beri 572 kez düştü. Eczacılar, sürekli daha çok çalışıp az kazanan bir konuma düşürüldü ve son üç yılda ekonomik olarak herhangi bir iyileşme de yaşamadı” dedi.
SÜREKLİ KREDİ ALIYORUZ
Onur Ferhat Karacan hekime gitme sıklığının yılda 2.1 kezden 8.3’e çıktığını belirterek,“Eczaneler tarafından karşılanan reçete sayısı da yıllık 337.30 milyona ulaştı. Eczanelerimizden günlük bir milyona yakın reçete karşılıyoruz. 25 binden fazla eczanenin yüzde 63.8’i gibi büyük bir çoğunluğu, ekonomik bakımdan kırılgan bir dengede varlığını sürdürmeye çalışıyor. Eczacıların yüzde 54.8’i kredi kullanıyor. Kredi kullanan eczacıların yüzde 66’sı ise sürekli olarak kredi almak zorunda kalıyor" diye konuştu.
ECZACIYA DA PAY AKTARILMALI
Eczanelerin, Türkiye’nin 25.500 noktasında 78 milyon vatandaşımıza ve sayıları 3 milyona yaklaşan mülteciye yaygın- kesintisiz sağlık hizmeti sunduğunu dile getiren Karacan, "Sayın Çalışma Bakanı’nın kamuoyuna da açıkladığı teklifin eczanelerimizi içinde bulunduğu zor durumdan kurtarmakta yetersiz kaldığını; haklı taleplerimizin kabul edilmemesi halinde 31 Mart’ta sona erecek Protokol’ü bir kez daha uzatmayacağımızı, Protokol hükümleri gereğince sözleşmeyi feshedeceğimizi 1 Nisan itibariyle noter kanalıyla Kurum’a bildireceğimizi üzülerek ilan ediyoruz. Altını özenle çizmek isteriz ki; amacımız asla bir kaos yaratmak değildir. Biz ayakta kalmak için, yaşamak için sadece hakkımız olanı istiyoruz. Eczacıya bir can suyu kaynağı yaratmak istiyoruz. Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun da bu çerçevede taleplerimizi yeniden değerlendirmesini umuyoruz” dedi.
Gülsüm ATİK
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER