Duru Bebeğe Aranan İlik Almanya'da Bulundu

Lösemi hastası 1,5 yaşındaki Duru bebeğe, Almanya'da bulunan uygun kemik iliği Samsun'da gerçekleştirilen başarılı operasyonla nakledildi.

Duru Bebeğe Aranan İlik Almanya'da Bulundu

Ordu'nun Fatsa ilçesinde yaşayan ve geçen haziran ayından beri lösemi tedavisi gören Duru için uygun ilik Almanya'nın Köln kentinde bulundu.

İlik, kurye ile gece saatlerinde Duru bebeğin tedavi gördüğü Samsun'daki özel hastaneye ulaştı. Burada Prof. Dr. Davut Albayrak başkanlığındaki 6 kişilik ekip, yaklaşık 2 saat süren operasyonla iliği Duru bebeğe başarılı şekilde nakletti.

Prof. Dr. Albayrak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Duru bebeğin akrabalarından uygun donör bulunamadığı için akraba dışı donör taraması yapıldığını belirtti.

Albayrak, "Almanya'dan bulunan uygun kemik iliği hastanemize getirildi. Operasyon başarılı geçti, bebeğin sağlık durumu da iyi. Bundan sonra gelişmeleri izleyeceğiz." dedi.

Bundan sonra Duru bebeğin nakledilen ilikle uyumunun takip edileceğini vurgulayan Albayrak, ilk 2 haftalık sürecin önemli olduğunu kaydetti.

Baba Tuğrul Hamzaçebioğlu ise uygun ilik bulunması ve naklin başarılı geçmesinden dolayı yaşadığı mutluluğu dile getirdi. Yaklaşık bir yıldır kızının tedavi gördüğünü vurgulayan Hamzaçebioğlu, " Almanya'da uygun iliğimiz bulundu. Bu heyecanı ailemle yaşadık. Doktorumuz da bizi hiç yalnız bırakmadı. Naklin başarılı geçmesi bizi mutlu etti. Doktorumuza ve ekibine çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER