Dünyada Her 5 Kişiden 1'i Güvenilir ve Temiz İçme Suyundan Mahrum!

Deniz Temiz Derneği/ TURMEPA Samsun Şube Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, dünyada her 12 kişiden birinin temiz suya ulaşamadığını söyleyerek, "Yeryüzünün yüzde 70’i sularla kaplı, bunun yüzde 97’si tuzlu, yüzde 3’ü ise temiz sulardan oluşuyor. Temiz suyun ise yüzde 1’i erişilebilir ve kullanılabilir. Sonuçta da her 5 kişiden 1'i güvenilir ve temiz içme suyundan mahrum yaşıyor" dedi

Dünyada Her 5 Kişiden 1'i Güvenilir ve Temiz İçme Suyundan Mahrum!

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle TURMEPA Deniz Temiz Derneği, 'Su kaynaklarımızı korumak için bugün harekete geç' çağrısı yaptı. Deniz ve su varlıklarını korumayı, sürdürülebilir olmasına katkıda bulunmayı ve suyun geleceğine sahip çıkmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini vurguladı. Samsun Şube Başkanı ve aynı zamanda Samsun Büyük Şehir Belediye Başkanı olan Yusuf Ziya Yılmaz yaptığı açıklamada, "TURMEPA olarak gelecek nesillerin temiz suya ulaşmasında hayli sıkıntılar yaşayacaklarını görüyor ve endişe ediyoruz. Yerzünün yüzde 70’i sularla kaplı, bunun yüzde 97’si tuzlu, yüzde 3’ü ise temiz sulardan oluşuyor. Temiz suyun ise yüzde 1’i erişilebilir ve kullanılabilir. Sonuçta da her 5 kişiden biri güvenilir ve temiz içme suyundan mahrum yaşıyor" diye konuştu.

HEMEN HAREKETE GEÇİLMELİ

Yılmaz, Batı Antarktika ve Grönland buzullarının çok hızlı ve benzeri bugüne dek görülmemiş şekilde erdiğini de dikkat çekerek açıklamasına şöyle devam etti: "1993 yılından bugüne yapılan ölçümlerde deniz seviyesinde ortalama 3.3 milimetrelik yükselme tespit edildi. Baltık Denizi'ndeki su sıcaklığı son yüzyılda yaklaşık 2 derece arttı. Sıcaklık artışının deniz yaşamı üzerindeki etkisi oldukça güçlü ve biyoçeşitlilik günümüzde daha da büyük bir risk altında. Deniz suyunun sıcaklığındaki artışlarla birlikte, deniz canlıları daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor. Böylece sudaki oksijen miktarı da giderek azalıyor. Unutmamalıyız ki, denizlerimiz, ihtiyacımız olan oksijenin yüzde 50-70’ini üretiyor. İklim için, su için, oksijen kaynağı denizlerimiz için hemen harekete geçmeliyiz."

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER