Dövüş Horozlarına Özel Bakım

Samsun Büyükşehir Belediyesi'ne ait Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi bünyesinde dövüş horozları için özel bir bakım alanı oluşturuldu. Kişiler tarafından yasa dışı bir şekilde dövüştürülen ve kolluk kuvvetleri tarafından el konulan 3 dövüş horozunun bakımının şu an hazırlanan özel alanda yapıldığı belirtildi

Dövüş Horozlarına Özel Bakım

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Gürgen Dağı mevkiinde 156 dönüm arazi üzerine kurulup 2013 yılında faaliyete geçirilen Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi bünyesinde dövüş horozları için özel bir bakım alanı oluşturuldu. Horoz dövüşü yaptıran vatandaşların kolluk kuvvetleri tarafından yakalanmalarının ardından alınan dövüş horozları, Güçten Düşmüş Sahipsiz Hayvan Bakım Merkezi bünyesinde oluşturulan barınaklara yerleştirilip bakımları yapılıyor. Çarşamba İlçesi'nden getirilen 3 dövüş horozunun bakımı halen yapılırken dövüşler sırasında yaralanan hayvanların tedavileri de burada gerçekleştiriliyor.

DÖVÜŞÇÜ HOROZLAR VAR

Samsun Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Şube Müdürü Nurhan İşler, merkezde dövüş horozları için oluşturulan alanın bu yıl hizmete girdiğini belirterek, "Yasal olmayan bir şekilde horoz dövüşü yaptıran kişilerin ellerinden kolluk kuvvetleri tarafından alınan dövüş horozları buraya getiriliyor. Biz de bu hayvanların yaşam süresini burada rahat ve kontrollü bir şekilde, sağlıklı bir şekilde geçirmesi için bu alanı tahsis ettik. Burada 20 tane dövüş horozunun barınabildiği, her hayvan için ayrı bir bölüm oluşturarak bir konsep tasarladık. Şu anda 3 tane dövüş horozu var. Yeni nesillerimiz horoz dövüşüne ilgili duymamaları için burada mağdur olmuş hayvanları da görebiliyorlar. Geldiklerinde onlara horoz dövüşünün ne kadar yanlış bir davranış olduğunu da anlatıyoruz" dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER