Dosyalar Sabah YÖK'e Gidiyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) önceki gün yapılan rektörlük seçiminde en fazla oyu alan 6 kişinin adı bu sabah YÖK’e gidiyor

Dosyalar Sabah YÖK'e Gidiyor

OMÜ’de önceki gün rektörlük seçimi için öğretim üyeleri sandık başına gitmişti. Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen ve sabah 09:00’da başlayıp 16.00’da sona eren ‘Rektör Adaylarını Belirleme Seçimi’nde bin 78 öğretim üyesinden bin 12’si oy kullandı. Katılımın yüzde 94’ü bulduğu seçimde 6 rektör adayı belirlendi. Belirlenen 6 kişini ismi bugün sabah saatlerinde OMÜ Genel Sekreteri Selahattin Özyurt tarafından YÖK’e verilmek üzere yola çıktı. Dün adayların dosyalarını topladığını kaydeden Özyurt, “Seçimin ardından en fazla oyu alan 6 aday arkadaşımızın özgeçmiş dosyaları ve bilimsel çalışmaları ile üniversitelerin sorunları ve çözümleri konulu raporlarını teslim alarak YÖK’e ulaştırmak üzere sabah yola çıktım. Bundan sonraki süreç YÖK ve Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın vereceği karar ile neticelenecektir” dedi.

SON KARAR ERDOĞAN’IN

Türkiye genelinde yapılan rektörlük seçimi sonuçları YÖK’e 15 Temmuz’a kadar gönderilecek. YÖK bünyesinde kurulan Rektör Adayları İnceleme Komisyonu 18 ve 26 Temmuz tarihleri arasında inceleme yapacak. Daha sonra 27 ve 28 Temmuz tarihleri arasında toplanacak olan YÖK Genel Kurulu 6 adayı çağırarak mülakat yapacak. Yapılacak mülakatın ardından ise YÖK, 1 Ağustos günü 6 isim arasından belirleyeceği üç ismi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunacak. Erdoğan’da 8 Ağustos’a kadar kararını vererek atamaları gerçekleştirecek.

Bugün sabah saatlerinde OMÜ Genel Sekreteri Selahattin Özyurt, 163 oy alan Prof. Dr. Şaban Sarıkaya’nın, 161 oy alan Prof. Dr. Sait Bilgiç’in, 134 oy alan Prof. Dr. Şenol Eren’in 115 oy alan Prof. Dr. Yılmaz Can’ın 93 oy alan Prof. Dr. Bünyamin Şahin’in ve 85 oy alan Prof. Dr. Ali Haydar Şahinoğlu’nun dosyalarını YÖK’e teslim etmek üzere yola çıkıyor.

 

Sezer SEZER

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER