Dolara savaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Dövizlerinizi bozdurun' çağrısının ardından vatandaş döviz bürolarına koşarken, Samsun'da iktidara mensup siyasiler de kampanyaya tam destek verdi. Muhalefet milletvekilleri ise kampanyanın sorunu çözmeyeceği görüşünde.

Dolara savaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Dövizlerinizi bozdurun’ çağrısının ardından Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tüm ihaleleri Türk lirası ile gerçekleştirme kararı aldı, İstanbul Ticaret Odası 'TL ile tasarruf yapın’ çağrısı yaptı, Diyanet ve çok sayıda esnaf ise kampanyaya farklı yöntemlerle destek vermeye başladı. Erdoğan'ın yaptığı çağrıya AK Parti'deki siyasiler ise tam destek verirken, MHP ve CHP'li vekiller ise "Yararlı ama dolar bozdurmak yetmez. Radikal önlemler alınması lazım" görüşünde birleşti.


DOLAR EKONOMİLERİ TEHDİT EDİYOR


AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başlattığı 'dolar bozdurma' kampanyasının doğru bir hareket olduğunu belirtti. Oğlunun yurtdışına çıkması sırasında aldığı bin doları bu kampanya kapsamında bozdurduğunu ifade eden Demircan, "Onun dışında zaten dolarım yok. Bizim kendi paramıza sahip çıkmamız lazım. Aslında ülkelerarası ticaret, milli paralarla yapılsa, rezerv para olan doların baskısından dünya ticareti de kurtulur. Dolar, Bretton Woods Anlaşmasıyla rezerv para olarak tespit edilmişti. Ama bir kaydı vardı. Bu anlaşmaya göre 1 dolar 1 altın karşılığı idi. 1970'li yıllarda ABD buna uymadı. Bu parayı ben basacağım diye emrivaki yaptı. Şu anda karşılıksız basılmış paralar dünya üzerinde dolaşıyor. Bu da dünya ekonomisini tehdit eden bir durum aldı. Şu anda ABD hapşırsa dünya hastalanıyor. Türkiye'nin ve dünyanın bu etkinin dışına çıkması lazım. Cumhurbaşkanının kararı konjonktürel değil, ilkesel bir tutum. Doları olan herkesi bu kampanyaya katılmaya davet ediyorum" diye konuştu.


TÜRK LİRASINA GÜVENİYORUM


AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı ise kendisinin hiç dolar kullanmadığını, Türk Lirası olarak her türlü tasarruf ve harcamalarını yaptığını belirtti. Kırcalı, "Ben Türk Lirası'na güveniyorum. Cumhurbaşkanımız gerekeni söyledi. En büyük güç halkın gücüdür. Halkımız 15 Temmuz'da nasıl bir millet olduğunu yedi düvele gösterdi. Şimdi de 15 Temmuz darbe girişimindeki hain FETÖ'cüler ve destekçileri olan küresel güçler, bu kez ekonomik bir darbe yapmaya çalışıyorlar. Vatandaşımız yine birlik ve barebirlik içerisinde bunun da üstesinden gelecek" dedi.


GÖKSEL’DEN VATANDAŞA ÇAĞRI


AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel de dolar olarak hiçbir birikimi bulunmadığını belirterek, bu kampanya kapsamında sadece 100 dolar bozdurduğunu belirtti. Göksel, herkesin kampanyaya tam destek vermesi gerektiğini belirtirken, "Bizim ekonomimizin temeli Türk lirasıdır. Dışarda ticaret yapan vatandaşlarımız aldıkları dövizleri eğer Türk lirasına çevirirse ciddi bir döviz girişi olur. Cumhurbaşkanımıza destek veriyoruz. Doları bulunan vatandaşlarımızı döviz bozdurmaya davet ediyoruz. Samsun da bu konuda öncü olmalıdır. Milli kurtuluş hareketinin ilk adımı nasıl Samsun'dan atıldıysa, millileşmenin ilk adımının da Samsun'da atılması, Samsun'un diğer illerin önüne geçmesi lazım" görüşünü dile getirdi.


100 MİLYON DOLAR BOZDURANLAR ÇIKSIN


CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ise, dolar yükselmeden önce işi gereğince 100 bin dolarını bozdurmak zorunda kaldığını ifade etti. Vatandaşta bozduracak dolar olmadığını söyleyen Zeybek, "Böyle kampanyalarla doların ateşini düşüremeyiz. Vatandaşta dolar yok ki bozdursun. 50 milyon dolar 100 milyon dolar bozdurdum diyenler çıksın ortaya. Yoksa doların yukarı gitmesini elbette istemiyoruz. Tüm varlıklarımızı da kaybediyoruz" dedi.


TEKİN: ETKİSİ OLMAZ


CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin de birlik ve beraberliği sağlaması bakımından bu kampanyaların yararlı olduğunu ancak vatandaşın dolarını bozdurmasıyla hiçbirşey çözülemeyeceğini savundu. Tekin, "Neticeye etkisi sıfır derece olur. Benim ve vatandaşın doları yok ki bozdurayım. Bize üreten ekonomi lazım. İnşaata yatırdığımız o milyarlar dolarları, sanayiye yatırıp üreten bir ülke olsaydık, ekonomimiz böyle bir sıkıntı içine girmezdi" diye konuştu.


EKONOMİK REFORMLAR YAPILMALI


MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta ise dolar bozdurma kampanyasının mutlaka bir faydası olacağını ama asıl önemli olanın ekonomik reformlar olduğunu söyledi. Türkiye'nin 200 milyar dolar yıllık döviz finansmanına ihtiyacı olan bir ülke olduğunu dile getiren Usta, "Reform yaparak bu sorunları çözmek lazım. Panik havasının olmaması lazım. Bu noktada dövize bir atak olmaması da sevindirici" dedi.


Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER