Dolandırılmaktan son anda kurtuldu

İnternet üzerinden araç satışı yapmaya çalışan Samsunlu Olcay Balcancı, bankacı bir kadının durumu fark edip kopyalanan araç bilgileri ile aracının satılmasının önüne geçti.

Dolandırılmaktan son anda kurtuldu

Samsun’un İlkadım İlçesi Derebahçe Mahallesi’nde ikamet eden 35 yaşındaki Olcay Balcancı, internet üzerinden aracını satmak isterken dolandırıcıların ağına düştü. Balcancı’ya güven vererek, aracının şase numarası ve fotoğraflarını alan dolandırıcılar yeni bir hesap açarak, bu aracı satışa çıkardılar. Durumu fark eden aracın başka talipleri Balcancı’yı uyarırken, dolandırıcılar hakkında Samsun İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü’ne suç duyurusunda bulunuldu.

‘ANKARA’DAN ARIYORUM, POLİSİM’ DEDİ

İlk defa araç satmak istediğini ve pişman olduğunu kaydeden Olcay Balcancı, olayı gazetemize şöyle anlattı: “Bundan 3 ay önce facebook üzerindeki bir ikinci el araç satış grubunda 2014 model Volkswagen aracımı 39 bin TL’den satmak için ilana çıkarttım. Aracıma gelecek talipleri beklerken, bir gün bir kullanıcıdan mesaj aldım. ‘Ben Ankara’dan arıyorum. Polisim. Aracınızı çok beğendim ve almak istiyorum. Düşüncelerim olumlu yönde. Aracın hasar kaydına bakacağım’ diyerek benden detaylı fotoğraf ve aracımın şase ve de muayene bilgilerini istedi. Ben de bu şahsa tüm bilgileri yolladım. Telefondaki şahıs, düzgün konuşuyordu ve ‘İyi bir arabam olacak’ diyordu. Aklıma gelmedi hiç dolandırılacağım. Sonra, ‘Mesaideyim akşam konuşuruz’ dedi. Akşam konuşmadık. Ben ise bir gün sonra aradım açmadı. Mesaj attım ve mesajlarıma geri dönüş yapmadı.”

DOLANDIRICILIĞI BANKACI KADIN FARK ETTİ

Olcay Balcancı, şöyle devam etti: “Şahıstan haber alamazken, sahibinden.com üzerinde aracımı satmak için  yeni bir ilan açtım. Ve Salı akşamı işten çıktım ve evime gelinde; beni bir kadın aradı sabit hattan; ‘Satılık aracınız var mı? Almayı düşünüyoruz. Fiyatı ne yazdınız?” diye sordu. ’39 yazmıştım ancak ilanım kalktı’ dedim. Bana ilan numarasını verdi ve açtım baktım ki; ilandaki araç benim. Yeni bir ilan açılmış ve benim aracım satılıyor. Telefondaki kadın; “Ben bankacıyım. Aracınızı ağabeyim alacaktı ancak şüphelendik ve telefonunuza ulaştık. Sizden önce de polisi arayarak şikayette bulundum. Sizin de bilginiz olsun” dedi. Ben de hemen polisi aradım, ihbar geldiğini belirttiler ve sonra ben de Siber Suçlara şikayet dilekçesi verdim.”

‘AMAÇLARI, KAPORA ADI ALTINDA PARA KOPARTMAK’

İnternet üzerinden araç satmak isteyenlere tavsiyelerde bulunan Olcay Balcancı, “Şahısların dolandırıcı olduklarını anladığım zaman; ikinci el araç satan arkadaşlarımı aradım. Şase numarası dahil satılacak aracın tüm bilgilerini vermenin doğru olup olmadığını sordum. Arkadaşlarım; bu tür bilgileri banka aracılığıyla alıcıya yolladıklarını söylediler. Ve hatta internet üzerinde araştırma yaparken; şase numarası üzerinden, sahte ruhsat çıkartılarak satılması an meselesi olan bir araç dolandırıcılığının noterde fark edildiği yönünde bir haberle karşılaştım. Kısacası, araç satacak kişiler, kesinlikle internet üzerinden alıcılarla tüm bilgilerini paylaşmasınlar. Daha uyanık olsunlar. Ve aracı kimse görmeden kapora vermesin. Bu şahısların asıl amacı bence, araç satmaktan öte insanlardan kapora adı altında para kopartmak” diye konuştu.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER