Dokunulmazlıklarda 'Referandum' Beklentisi

Milletvekili dokunulmazlıklarıyla ilgili teklifin birinci tur oylamaları referandum aralığında çıktı. AK Partili Ahmet Demircan, "Büyük ihtimalle referandum görünüyor" dedi

Dokunulmazlıklarda 'Referandum' Beklentisi

Hakkında fezleke hazırlanan milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifinin birinci tur oylamalarında 348 kabul, 155 ret, 8 çekimser oy kullanıldı. 330 ila 367 arasında kalan tekliflerin referanduma götürülmesi ya da Meclis’e iadesi gerektiğinden dikkatler cuma günkü belirleyici oylamaya çevrildi.

DEMİRCAN: CHP SÖZÜNDE DURMADI

Teklifin görüşmelerinde zaman zaman tansiyon yükselirken AK Parti ile CHP arasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun teklife ‘evet’ diyeceklerini açıklamasına rağmen CHP’nin gerçek tutumumun ‘hayır’ olduğu iddiası odağında tartışmalar yaşandı. AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan, teklife ‘evet’ oyu kullandıklarını belirterek, ancak çıkan sonuçların cuma günü yapılacak oylamadan sonra daha iyi değerlendirilebileceğini söyledi. Dokunulmazlıkların kaldırılmasına 'evet' diyeceklerini açıklayan CHP'lilerin sözlerinde durmadıklarını ifade eden Demircan, "Ancak CHP'liler blok olarak HDP ile hareket etti. 2. tur oylama esas olacak. Birinci oylamada olduğu gibi 330 ile 367 arasında kalırsa Cumhurbaşkanı tekrar görüşülmek üzere gönderebilir ya da referanduma götürebilir. Şimdiden bir şey söylemek zor olur" diye konuştu.

TEKİN: EVET OYU KULLANDIM

Hakkına dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin fezleke bulunan CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, teklife karşı olmasına rağmen hakkında fezleke bulunduğu için 'evet' oyu kullandığını belirtti. ‘Dokunulmazlığının kaldırılmasından korktu’ denilmesin diye kabul oyu kullandığını dile getiren Hayati Tekin, "Her şeye rağmen evet oyu kullandım. Oysa oyunun içinde oyun var. Tamamen şov yapıyorlar. Asıl niyetleri anayasayı ve başkanlık sistemini de olayın içine katıp referanduma götürmek” dedi.

CHP'Lİ ZEYBEK: AMAÇLARI BAŞKA

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek de milletvekillerinin kendi özgür iradeleriyle oylarını kullandıklarını ve CHP'lilerin söz verdikleri gibi 'evet' oyu kullandıklarını belirterek, "Bizim hayır dediğimizi iddia ediyorlar. Aksine AKP içerisinde en az 50-60 milletvekili hayır oyu kullandı. Biz tabii ki PKK'nın hiçbir eylemini kabul etmiyoruz. 17-25 Aralık'ta suç üstü yakalanmış 4 tane bakanı dokunulmazlıklarının kaldırılmasını gündeme getirmeyeceksiniz, ıvır zıvır işlerle hazırlanan fezlekeleri bahane ederek anayasa değiştirmek isteyeceksiniz. Dokunulmazlıkların kaldırılmasını isteyen isim isim getirir bunları oylamaya sunar. Bunu yapmak için 276 milletvekilleri zaten var. Ama onların amaçları başka. Referandumla başka işler peşindeler" diye konuştu.

 

GÖZLER CUMA GÜNÜNE ÇEVRİLDİ

TBMM'de salı günü yapılan ilk tur oylama sonucunun 330 ila 367 referandum aralığında çıkması cuma günü yapılacak oylamayı kritik hale getirdi. Cuma günü yapılacak 2. tur ve tümü üzerindeki oylamaların referandum aralığında kalacağının işareti olarak değerlendirildi.

TAKVİM ‘AĞUSTOS’ DİYOR

Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkında Kanun, Anayasa değişiklikleri için gerçekleştirilecek referandumun, ilgili Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımını takip eden 60. günden sonraki ilk pazar günü yapılmasını hükme bağlıyor. ilk tur oylaması dün yapılan teklifin akıbetini asıl belirleyecek olan 2. tur oylama 20 Mayıs cuma günü yapılacak. 20 Mayıs’ta teklifin Meclis’te 330-366 arasında oyla kabul edilmesi durumunda, mayısın 3. haftası içinde anayasa değişikliği onay için Cumhurbaşkanlığı’na sunulacak. Böylece Cumhurbaşkanı’nın 15 günlük inceleme süresi başlayacak. Bu süre içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, düzenlemeyi onaylarsa, referandum kaçınılmaz olacak.

ERDOĞAN KARAR VERECEK

Cumhurbaşkanı’nın düzenlemeyi Meclis’e iade etmesi halinde ise referandum gündemden düşecek. Dokunulmazlık düzenlemesi de şimdilik rafa kalkacak. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Partililerle Beştepe’deki son görüşmede, düzenlemenin referandum aralığında kabul edilmesi durumunda, Anayasa değişikliği için referanduma imkan tanıyabileceği mesajını vermişti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER