'Doğalgaz hem ekonomik hem de zahmetsiz'

SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras, “Doğalgaz hem daha ekonomik hem de daha zahmetsiz bir yakıt türüdür” dedi.

'Doğalgaz hem ekonomik hem de zahmetsiz'

SAMGAZ Müşteri Hizmetleri Müdürü Esra Göktepe ile SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras Radyo Gerçek’te yayınlanan Merve Özyürek’in hazırlayıp sunduğu ‘Günaydın Samsun’ programına konuk oldu. SAMGAZ Müşteri Hizmetleri Müdürü Esra Göktepe, “SAMGAZ 6 Temmuz 2004 tarihinde enerji piyasası düzenleme kurumundan yetki almış bir şirket. Yüzde 10 Büyükşehir Belediyesi ortaklığı var. Ocak 2005 tarihinde Samsun şehrinde doğalgaz faaliyetlerini başlattı. Şehre ilk doğalgaz verme tarihimiz ise 29 Ekim 2005 tarihinde oldu. Yaklaşık 11 yıldır bu şehre güvenli ve kesintisiz bir şekilde doğalgaz vermek için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

GÖKTEPE UYARDI

Kontrollerde en sık karşılaştığımız durumlardan bir tanesi de menfezlerin kapalı olmasıdır” diyen Göktepe şöyle devam etti: “Menfezler çok küçük bir detay olsalar dahi hayat kurtarıcı özelliklere sahip. Eğer menfezler kapatılırsa ortamdaki taze hava ihtiyacı karşılanamaz ve verimli yanma oluşmaz. Doğalgazın zaman zaman turuncu yanmasının sebebi de bir bakıma ortamdaki taze havanın eksikliğinden kaynaklanıyor. Doğalgazın yanması için yüzde 91 oksijen ve yüzde 9 doğalgaz ihtiyacı var. Bu yüzden menfezlerin muhakkak açık konumda tutulması gerekir” dedi. “Doğalgazının dışardan alımı konusunda çok uzun soluklu anlaşma ve sözleşmeler var. O yüzden doğalgaz biter mi gibi bir endişeye kapılmaması gerektiğini dile getiren Göktepe, binasında yada evinde gaz kaçağı olanlara uyarılarda bulundu. Göktepe, “Gaz kaçağı hissedildiğinde daire giriş vanasını, bina da hissedilirse bina giriş vanasını kapatarak ortamın havalandırılmasını sağlamak gerekir ve gaz kaçağı olan noktada kesinlikle telefon görüşmesinin yapılmaması gerekir. Vana kapatılıp camlar açılarak oda havalandırıldıktan sonra 187 doğalgaz acil ihbar hattımızı aramalılar. Muhakkak adres bilgilerini ve sayaç numaralarını doğru bildirmeliler ki ekipler 15 dakika içerinde orada olabilsinler. 187 doğalgaz acil ihbar hattımız ücretsiz bir hattır ve oraya giden ekiplerimiz herhangi bir ücret almamaktadır” diye konuştu.

 

DOĞALGAZ DAHA EKONOMİK

Doğalgazın doğru ve güvenli kullanımı hakkında bilgiler veren SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras ise, “Doğalgazdan bahsedecek olursak şehrimizde doğalgazı SAMGAZ olarak lanse ediyorlar. Doğalgaz milyonlarca yıl önce yaşamış bitki ve hayvan köklerinin yeryüzü kabuklarıyla kimyasal değişime maruz kalması sonucu oluşan fosil bir yakıttır. Doğalgaz tesisatı için sertifikalı kişilerin tercih edilmesi bu noktada önem arz ediyor. Bizden habersiz doğalgaz tesisatlarına müdahale etmemeleri de önem arz ediyor. Cihaz ve bacalarında belirli dönemlerde; yaklaşık 1 yıllık periyotlar halinde yetkili servisler tarafından bakımlarının yapılması gerekir ki güvenli ve verimli bir şekilde doğalgazı kullanabilsinler” diye belirtti. Isınmak isteyenler için doğalgaz ile kömür arasındaki farkı anlatan SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras, “Aslında burada yakıt cinsinden ziyade ısı ihtiyacı önemli. Kömürde belirli bir ısı dengesi sağlanamazken doğalgazı istediğiniz derecede kullanabiliyorsunuz. Normalde konfor sıcaklı 19 derecedir. Kişiler kendi konfor sıcaklıklarına göre doğalgazı kullanabilmekteler. Her bir derece arttırılmasında yüzde 6’lık bir enerji sarfiyatı oluşuyor. Doğalgaz hem daha ekonomik hem de daha zahmetsiz bir yakıt türü. Doğalgazın daha ekonomik olduğunu hem söyleyebilir hem de belgeleyebiliriz” dedi.

FATURA BEDELİ NASIL DÜŞER?

Kullanıcıların faturaya yansıyan bedeli düşürmek için ne yapması gerektiğini anlatan SAMGAZ İşletme ve Tesisat Müdürü Murat Aras, “Binalar da muhakkat yalıtımın olması gerekiyor. Çünkü yalıtım yapılan ve yapılmayan binalar arasında çok büyük farklılıklar var. Onun haricinde güneş gören daireler perdelerle engellenmemeli, dışardan ısı girişine izin verilmeli. Odalar belirli bir sıcaklıkta tutulmalı, kapatıp açılmamalı. Bu işlem enerji sarfiyatına sebep olur. Peteklerin önünde ısıyı engelleyecek bir şey bulunmamalı. SAMGAZ olarak en ucuz kaynaktan doğalgazı sağlamak şartıyla çeşitli tedarikçilere başvurabiliyoruz. Şuan ana tedarikçilerimizden aldığımız doğalgazın üzerine yine enerji piyasası düzenleme kurumu tarafından Samsun için belirlenmiş bir sistem kullanım bedeli var. Alım fiyatının üstüne bu bedel eklenerek müşteriye yansıyan nihai satış fiyatını oluşturmuş oluyoruz. Bu faturaların üzerinde perakende satış fiyatı olarak yer alıyor ve kurdan etkilenen bir rakam değil. EPDK tarafından SAMGAZ için belirlenmiş bir rakam. Bu rakam her ay tüfe endeksine göre değer kazanıyor. Geçtiğimiz aylarda yüzde 11 indirim yansıtıldı. Bu indirim açıklandığı gün itibariyle SAMGAZ’da da Samsun’da da uygulanmaya başlandı. Şuan abonelerimiz geçen yıldan yüzde 10 daha indirimli doğalgaz kullanıyorlar. Standart 4 kişilik bir ailenin doğalgaz kullanımı bir yıllık 1000 metre küp olarak hesaplarsak bu faturaya bir yıl boyunca toplamda 1000 TL olarak yansıyor. Evlerin büyüklüğüne ve küçüklüğüne göre bu rakamlar değişiklik gösterse de ay bazında doğalgaz oldukça uygun bir yakıt türü” dedi.

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER