'Doğal Boyadan Fırça Darbelerine' Sergisi Açıldı

Büyükşehir Belediyesi Samsun Kent Müzesi ve Meksika Büyükelçiliği Kültür Ataşeliği ile hazırlanan Meksikalı ünlü sanatçı Maddalena Forcella tarafından düzenlenen “Doğal Boyadan Fırça Darbelerine” isimli serginin açılışı yapıldı

'Doğal Boyadan Fırça Darbelerine' Sergisi Açıldı
Samsun Kent Müzesi’nde yapılan serginin açılışına Samsun Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, Meksika Kültür Ataşesi Jose Cardenas, İl Kültür Müdürü Yüksel Ünal ve çok sayıda davetli katıldı.
Açılış öncesi konuşan Meksika Büyükelçisi Martha Barcena Coqui, “Meksikalı bir tekstil tasarımcısı olan Maddaleno Forcella eserlerinde doğal boyalar tercih etmesiyle tanınıyor. Kendisi özellikle tüm Meksika’da yerel dokumacı ve sanatkarlarla çalışma geçmişi olan bir sanatçıdır. Doğal boyadan fırça darbelerine, doğal elementlerden geleneksel boya elde etme tekniklerini kullanarak modern Meksika tasarım ve sanatındaki mevcut akımları görmemizi sağlıyor. bu gelenek ve modernliğin kombinasyon örneği sadece Meksika’da değil aynı zamanda Türkiye’de de karşımıza çıkıyor. Türkiye ve Meksika birçok konuda benzer olan ülkeler, engin tarihimiz, engin kültürel mirasımız ve toplumlarımız var” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER