Diyanet'ten Samsun'a 'Afet Merkezi'

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliğiyle Samsun'un da aralarında bulunduğu 11 farklı ilde ‘Afet ve Acil Müdahale Merkezi’ kuruyor

Diyanet'ten Samsun'a 'Afet Merkezi'

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV), olağanüstü durumlarda daha etkin bir rol üstlenmek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içerisinde 11 farklı ilde Afet ve Acil Müdahale Merkezi kuracak. Karadeniz Bölgesi'nde afet merkezinin kurulacağı il Samsun olarak belirlendi.


KARADENİZ’DE SAMSUN’A KURULACAK


Samsun başta olmak üzere, Adana, Afyon, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İstanbul, İzmir, Sakarya ve Van'da afet ve felaket dönemlerinde hizmet vermek üzere oluşturulacak bölgesel merkezlerde insani yardım malzemelerinin hazır bulundurulacak.


EĞİTİM HİZMETİ DE VERECEKLER


Samsun İl Müftüsü Veysel Çakı, Samsun'da da kurulmasına karar verilen afet merkezlerinde, gönüllü din görevlilerinin çalışacağını ve gerekli eğitimler verileceğini kaydetti. Çakı, “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile kurulan merkezlerde görevlendirilecek gönüllü ve görevlilerin eğitimi için gerekli çalışmalar başlatıldı” dedi.


AFET MERKEZLERİNDE NELER BULUNDURULACAK?


Afet merkezinin bulunduğu illerdeki il müftülerinin aynı zamanda Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi başkanı olduklarını söyleyen Veysel Çakı, gerekli çalışma ve koordinasyonun merkezin başkanı olan il müftüleri tarafından yapılacağını belirtti. Veysel Çakı, "Bu merkezlerde, afet çadırı, çok amaçlı çadır ve mescit çadırının yanı sıra jeneratör, ısıtıcı, güneş enerjili aydınlatma seti, battaniye, su deposu, ilk yardım çantası ve yangın söndürücü gibi malzemeler de hazır bulunacak. Çoklu priz, uyku tulumu, portatif masa ve sandalye, el feneri, pil, hijyenik eldiven, maske, mealli Kur'an-ı Kerim, namaz ilmihali, genel ilmihal, cübbe, sarık ve tesbih gibi malzemeler de merkezler tarafından acil durumlarda temin edilecek" dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER