Derin kumpası da itiraf etti mi?

Samsun'da görülen FETÖ davasında itirafçı olarak tahliye edilen eski başsavcı Adem Kul'un, dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un, firari durumdaki Zekeriya Öz ile kurdukları kumpasta Zirve Davası'ndan yargılanmasını sağlayan başsavcı olarak gündeme geldi.

Derin kumpası da  itiraf etti mi?

Samsun'da Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan Cumhuriyet eski başsavcısı Adem Kul (50), itirafçı olunca, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Kul'un dönemin 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon'a, firari FETÖ'cü Zekeriya Öz ile kurdukları tuzağı da itiraflarında anlattığı belirtiliyor.

ZİRVE DAVASINI ERGENEKON'A BAĞLATTI

Etkin pişmanlık yasasından faydalanmak istediğini belirterek itirafçı olan ve mahkeme heyetine ifade veren Adem Kul'un, örgüt üyesi olan hâkim ve savcılarla yaptığı toplantıları, kimlerle irtibat kurduğunu, görev yaptığı illerdeki örgütün yapılanmalarını tek tek anlattığı belirtilirken, Zirve Yayınevi davasında dönemin 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon'un yargılanmasını sağlayan kumpasla ilgili de bilgiler verdiği öğrenildi.

GİZLİ TANIKLA KUMPAS KURDULAR

Malatya'da 2007'de üç misyonerin öldürüldüğü cinayete ilişkin yürütülen dava, 2011'de Ergenekon davasıyla birleştirilmiş, FETÖ'cü yapılanmanın davayı, kendisine muhalif olanları hapse atmak için kullandığı iddiaları ortaya atılmıştı. Zirve Yayınevi cinayetini kullanarak birçok kişiyi hapse atan ve davayı Ergenekon'la birleştirmek için kumpas kuran FETÖ'nün gizli tanığı İlker Çınar, belgelerde, Zekeriya Öz ve diğer FETÖ üyelerinin kendisini nasıl yönlendirdiğini anlatmıştı.

ADEM KUL'U SUÇLAMIŞTI

Çınar, dönemin Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul'un, cinayeti Ergenekon'a bağladığını ve Zekeriye Öz'le işbirliği yaptığını anlatarak, "Zirve Yayınevi cinayetini Ergenekon'a bağlayan Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul'dur. Zirve Yayınevi cinayetinin işlenmesinde Gülen cemaatinin rolü vardır. Cemaat kendisini bu işten sıyırdı. Sıyıran Zekeriya Öz ve ekibidir. Tüm ihale Ergenekon'a kaldı. Ergenekon'a dair pek çok belge, cemaatçe çok önceleri sahte olarak hazırlanmıştır" demişti.

ADEM KUL ISRAR ETTİ, ANLADIM

Tarsus Cumhuriyet Başsavcısı Adem Kul'a 2010 yılında Zirve Yayınevi cinayetine dair ihbar mektubunu götürdüğünü kaydeden Çınar, sonrasını şöyle anlatmıştı: "Benim anlattıklarımdan ve dilekçe içeriğinden sonra konunun İstanbul ile alakalı olduğunu ve Zekeriya Öz isimli bir savcının bakacağını, bir görüşme yapması gerektiğini söyleyip beni gönderdi. Ertesi gün yanına gittiğimde Zekeriya Öz ile görüştüğünü, dilekçeyi oraya göndereceğini söyleyerek dilekçemin üst kısmına 'İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na' yazdırdı. Adem Kul'un bu kadar ısrarcı olmasından ben, Zirve Yayınevi'nin Ergenekon'a bağlanacağını anlamıştım.”

TOLON'U SİLİVRİ'YE GÖNDERDİ

Zirve davasını Ergenekon'a bağlanmasını sağlayan Adem Kul ve Zekeriya Öz,  emekli Orgeneral Hurşit Tolon ile birlikte jandarma personeli 1 albay, 1 muvazzaf binbaşı, 3 astsubay, 2 uzman çavuş ve 1 öğretim görevlisinin "terör örgütü" suçlamasıyla tutuklanmasını sağlamıştı. Emekli Orgeneral Hurşit Tolon hakkında üç kişinin öldürüldüğü Zirve katliamı davasında 3 yıl Silivri Cezaevi'nde hapis yatmış, daha sonra uzun tutukluluk nedeniyle bu davadan tahliyesine karar verilmişti.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER