Deri sektöründe sorun: Yerli hammadde

Samsun’da 40 metrekarede deri giysi satarak sektöre giren Sağlam Deri Genel Müdürü Salih Sağlam, "Tarım ve hayvancılık ülkesiyiz ama ham deride dışa bağımlıyız” dedi

Deri sektöründe sorun: Yerli hammadde

Türkiye ve Avrupa’da Sadersan, Rusya’da ise Quuen markasıyla yer alan Sağlam Deri, bu yıl ABD ve Kanada pazarına girecek. 25 yıldır deri giyim sektöründe üretim yaptıklarını dile getiren Sağlam Deri Genel Müdürü Salih Sağlam, yıllık 15 bin adet üretimin yüzde 30’unu ihraç ettiklerini ifade ederek, “Tarım ve hayvancılık ülkesi olmamıza rağmen ham deride önemli ölçüde dışa bağımlıyız” dedi.

İHRACAT HEDEFİ: KANADA VE ABD

İlk olarak 1987 yılında Samsun’da 40 metrekarede deri giysi satarak sektöre giren Sağlam Deri, Rusya ve Avrupa pazarının ardından bu yıl ABD ve Kanada pazarına girmeyi hedefliyor. 1993 yılından bu yana üretim de yaptıklarını söyleyen Sağlam Deri Genel Müdürü Salih Sağlam, yılda 15 bin adet ürün ürettiklerini belirtti. 1987 yılında sektör değiştirerek deri sektörüne girdiklerini anlatan Sağlam, "Zaten o yıllardan önce Karadeniz ve Türkiye’de deri giyim pazarı yok denilecek kadar azdı. Önce Rusların ülkemize gelmesi, ardından 1994 yılında Sarp sınır kapısının açılmasıyla sektör canlandı. İç piyasada talep oluşmaya başlayınca 1994 yılında üretime başladık.” dedi.

ÜRETİM ARTIYOR AMA DESTEK ŞART

Geçmişe nazaran üretimin azaldığına dikkat çeken Sağlam, “Eskiden üretim için hammaddenin yüzde 80’ini ithal ederken, bugün yüzde 80 yerli hammadde kullanıyoruz. Türkiye’de üretim oldukça düşük. Üretim arttığında da zaten hammadde yeterli olmuyor. Türkiye tarım ve hayvancılık ülkesi olmasına rağmen maalesef ham deride dışa bağımlıyız. Sektör olarak istihdama önemli ölçüde katkı sağlansa da üretim ne kadar artarsa dışa bağımlılık nedeniyle cari açık da artıyor. Maliyetlerin yüksek olduğu ham deri üretimi için devlet desteği şart. Çünkü mevsimlik deri üretimi büyük maliyet oluşturuyor” diye konuştu.

PAZARI GENİŞLETMEK İSTİYORUZ

İstanbul Zeytinburnu’nda 300 metrekare alanda 25 kişilik ekibiyle üretim yapan şirket, Samsun’da iki satış mağazası bulunuyor ve buradan yönetiliyor. Bugün Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yaptıklarını söyleyen Sağlam, “Yılda toplam 15 bin adet ürün üretiyoruz. Bunun da yüzde 30’unu ihraç ediyoruz. Rusya’da Quuen, Türkiye ve Avrupa’da Sadersan markasıyla yer alıyoruz” dedi. Bu yıl ABD ve Kanada pazarına girmeyi planladıklarını ileten Sağlam, “Rusya pazarı artık güven vermiyor. Avrupa da yeterli değil. ABD ve Kanada’nın ardından farklı soğuk ülkelerde de pazarımızı genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER