Deprem öncesinde 3 saniyemiz var!

Türkiye'nin deprem erken uyarı sisteminin 2'ncisi Samsun'a kuruldu.

Deprem öncesinde  3 saniyemiz var!

Türkiye'nin deprem erken uyarı sisteminin 2'ncisi Samsun'a kuruldu. Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın geçtiği Ladik merkezli 20 istasyondan veriler alınmaya başlandı. Şiddeti 5'in üzerindeki yıkıcı depremlerden kontrol merkezi 3 saniye önce haberdar olacak

Samsun'da Kuzey Anadolu Fay Hattı boyunca 20 adet kuvvetli yer hareketi deprem istasyonu lokasyonlarının belirlenmesi, kurulması ve KAF hattı üzerindeki yer sarsıntılarının sürekli olarak kayıt altına alınarak erken uyarı sisteminin oluşturulması amacıyla 2013 yılından bu yana kurulum çalışmaları devam eden 20 adet erken uyarı sisteminin inşaası tamamlandı. Kuzey Anadolu Fay hattındaki sarsıntılarla ilgili bilgiler kaydedilmeye başlandı.

SAMSUN’UN GÜNEYİNE KONUŞLANDIRILDI

Samsun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ve Samsun Valiliği arasında 2012 yılında yapılan işbirliği protokolü kapsamında Türkiye'nin ikinci deprem Erken Uyarı Sisteminin inşası tamamlandı. Ladik İlçesi başta olmak üzere fay hattına paralel olarak Havza İlçesini de kapsayan 25 kilometrelik güzergahta 6 istasyon kurulurken, Havza-Vezirköprü hattında belirlenen 14 istasyon inşa edildi.

DEPREMDEN 3 SANİYE ÖNCE

Büyük bir depremde yıkıcı dalga gelmeden önce, Samsun'un güneyinde yaklaşık 10'un üzerinde kuvvetli yer hareketi kayıtçısını 'Dizin' adı verilen sismik bir sistemle sıralanması ve farklı istasyonlardan gelen bilgiye göre hareket edilmesini öngören erken uyarı sisteminde, şiddeti 5'in üzerindeki büyük depremlerden kontrol merkezinin 3 saniye erken haberi olacak.

SANTRALLERE ERKEN BİLGİ AKIŞI

Yetkililer erken uyarı sisteminin 2'ncisinin Samsun'a kurulmasında büyük liman tesislerinin yanı sıra, elektrik ve doğalgaz çevrim santralleri bulunması ile Sinop'ta Nükleer Santral planlaması yapılmasının etkili olduğunu belirttiler. Erken uyarı sisteminde büyük ivmeli deprem dalgası gelmeden önce bu kuruluşlara ilişkin bütün sistemlerin kapatılması sağlanacak, böylece çevre zararlarının önüne geçileceğini belirttiler.

MÜDAHALE HIZINI ARTIRACAK

Olası bir yıkıcı depremde 5'in üzerinde büyük depremler sırasında yıkıcı dalga sarsıntısı başlamadan 3 saniye önce kontrol merkezi bilgilendirilecek. Bu sayede, acil durumlarda sistem uyarılarına bağlı çalışacak enerji nakil hatlarında, doğalgaz hatlarında, barajlarda, petrol dolum tesislerinde, santrallerde ve sanayi kuruluşlarında geçici enerji kesintisi sağlanacak. Böylece deprem sonrasında olası geniş çaplı patlamaların önüne geçilerek ikinci bir afet olayının yaşanmasını engellemiş olacak. Erken Uyarı Sistemi acil durumlardaki rolüyle yalnız patlamaların önüne geçmeyecek, muhtemel deprem sonrası müdahale hızının artmasına da yardımcı olacak.

ZEMİN DEPREME NASIL TEPKİ VERECEK?

Öte yandan AFAD’ın Ladik ve Havza ilçelerinde deprem risk çalışmasını da tamamladı. Bu kapsamda iki ilçedeki evler tek tek incelenerek, fiziki yapıları, kalan nüfus, risk durumu belirlendi. Olası bir deprem ya da heyelanda hangi bölgedeki kaç evin, ne kadar nüfusun, ne düzeyde afetten etkileneceği tahmini olarak saptandı. Ayrıca, Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda bulunan ve birinci derece deprem bölgesi olan Ladik'te geniş kapsamlı zemin ve bina incelemesi yapıldı. Zeminin depremde ne şekilde tepki vereceği ve binaların alacağı hasarın belirlenmesi için de çalışmalar yapıldı.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2017, 09:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER