Deniz Yerine Ölüme Atlamayın!

Havaların ısınması ve Ramazan ayının sona ermesiyle serinlemek için denize girecekleri uyaran yetkililer, “Deniz yerine ölüme atlamayın” dediler

Deniz Yerine Ölüme Atlamayın!

Ramazan ayında sakin olan Karadeniz, Ramazan’ın sona ermesiyle hareketlenmeye başladı. Bayramın birinci gününden itibaren Atakum ve 19 Mayıs ilçelerinde denize girmeye başlayan vatandaş oruç tuttuğu dönemde giremediği denizin tadını çıkartıyor. Serinlemek için denize girmeyi seçenler için ise Büyükşehir ve ilçe belediyeleri adeta teyakkuza geçti.

KIYIYA DİK DEĞİL PARALEL YÜZÜLMELİ

Hırçın ve çoğu zaman dalgalı olan Karadeniz, boğulma vakalarının da en çok yaşandığı denizlerden birisi. Karadeniz’den gelen boğulma haberlerine karşı uzmanlar, insan yutan akıntı olarak bilinen rip akıntısına karşı vatandaşı dikkatli olmaları konusunda uyardı. Rip akıntısının profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olduğunun altını çizen uzmanlar, bu gibi durumlarda paniğe kapılmadan kıyıya dik olarak değil, paralel olarak yüzmek gerektiğini ve uzun süre su üzerinde kalmaya çalışmanın yararlı olacağını belirtti.

BOĞULMA VAKALARI İÇİN TEYAKKUZDA GEÇİLDİ

Samsun sahili ise denize girilmek için Büyükşehir ve ilçe belediyeleri tarafından elverişli hale getirilirken, vatandaşlar, özellikle Bandırma Plajı ve Doğupark haricinde 19 Mayıs, Atakum ve Terme plajlarını tercih ediyor. Bu bölgelerde ilgili kurum ve kuruluşlar boğulmalara karşı vatandaşı uyarırken ‘Denizde Boğulma Olaylarını Önleme Komisyonu’ tarafından bir dizi önlemler alınmıştı. 19 Nisan 2016 tarihinde toplanan komisyona ilgili kurumların temsilcileri katıldı. Her ay toplanması beklenen komisyonun boğulma olaylarının önüne geçmek için değişik önlemler alacak.

RÜZGARLI HAVADA DENİZE GİRMEYİN

Yetkililer, “Vatandaşları rüzgarlı ve dalgalı havalarda denize girmemeleri konusunda uyarırken, Bu dönemlerde, sualtı dip yapısında kum kayması meydana geldiğinden yanıltıcı derinlikler oluşabilmekte ve boğulmalara sebep olmaktadır. Bu nedenle rüzgarlı havalarda denize girilmemeli. Yemek yendikten hemen sonra denize girilmesi kramp riskini arttıracağından en az 2 saat sonra denize girilmelidir. Ani ısı değişikliği, baş dönmesi, mide bulantısı ve bayılmalara varan sonuçlar oluşturacağından güneş ışınlarının dik olarak geldiği öğlen saatlerinde güneşte fazla kalınmamalı ve denize girilmemeli” dediler.

DENİZDE ‘ŞAKA’LARDAN KAÇINILMALI

Boğulan vatandaşları kurtarmak isteyenlerin de bilinçsiz yaptığı müdahale sonucunda boğulma vakasının arttığını kaydeden yetkililer, “Boğulma olaylarında iyi yüzme bilmeyenlerin yardım isteyen kişilere bilinçsiz müdahaleleri kendi hayatlarını da tehlikeye sokabileceğinden kesinlikle müdahale etmemelidir. Yüzmeyi iyi biliyorum düşüncesiyle kıyıdan fazla uzaklaşılmamalı, dönüş esnasında yorgunluk ve buna bağlı olarak kramp riski artacaktır. Denize girerken su emici, yünlü, pamuklu giysiler giymekten kaçınılmalıdır. Denize girerken ailelere bilgi verilmeli, izinsiz denize girilmemeli. Denize girerken yanımızda iyi yüzme bilen kişi bulundurulmalı, yoksa tenha yerlerde yüzmek yerine kalabalığın yoğun olduğu yerlerde denize girilmelidir. Denize girerken yanımızda can simidi ve deniz yatağı gibi malzemeler bulunmalı. Denizde birbirimizi zorda bırakacak fiziki şakalardan kaçınılmalı. Şeker tansiyon ve kalp rahatsızlıkları bulunan kişilerin daha dikkatli ve duyarlı şekilde denize girmeli. Boğulma olaylarına müdahale için 112 acil, 155 polis imdat, 158 sahil güvenlik telefonlarına bilgi verilmeli” şeklinde yarılarda bulundular.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER