Demokrasimiz artık kanatlanıp uçacak

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Şube Başkanı Meral Kıvırcı, 16 Nisan referandumundan 'evet' kararının alınmasıyla ülkenin prangalarından kurtulduğunu belirterek, "Türkiye artık kanatlanıp uçacak" dedi

Demokrasimiz artık kanatlanıp uçacak

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Samsun Şube Başkanı Meral Kıvırcı, Radyo Gerçek'te Gülsüm Atik'in hazırlayıp sunduğu Gerçek Gündem programında 16 Nisan referandumunda ortaya çıkan sonuçları değerlendirdi, derneğin çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.
DAHA FAZLA DEMOKRASİ
KADEM Şube Başkanı Meral Kıvırcı, Türkiye'nin 16 Nisan'da ortaya çıkan sonuçla birlikte zincirlerinden ve prangalarından kurtulduğunu belirterek, "Daha fazla demokrasiye sahip olacak bir sürece doğru girmiş bulunuyoruz. 16 Nisan sonucu da bunu artık perçinledi. Demokrasimiz artık, daha önceki yıllarda yaşadığı zor süreçleri geride bırakarak, kanatlanıp uçacak. Bundan somra uyumla ilgili çalışmalar yapılacak. Ben alınan sonucun demokrasi adına ciddi bir kazanım olduğunu düşünüyorum" dedi.
28 ŞUBAT’LAR ARTIK GERİDE KALDI
16 Nisan referandum sonucunun kadınlar açısından da ciddi bir kazanım olduğunu dile getiren Meral Kıvırcı, "Türkiye'de kadınlarımız Mustafa Kemal Atatürk'ün sayesinde Avrupa ülkelerinden bile önce seçme ve seçilme hakkına sahip olmuşlardı. Ancak sonraki dönemlerde 28 Şubat gibi süreçleri yaşadık. O dönemde kadınlarımız, çalışma hayatlarında, okul hayatlarında çok büyük sıkıntılar yaşadılar. Ben artık böyle günlerin artık geride kaldığına inanıyorum. Kadınlarımız da artık daha fazla özgürlük çerçevesinde daha demokratik bir çerçevede elde edebilecekleri bir döneme doğru yelken açabilecekler" diye konuştu.
ANA TEMAMIZ: KADIN VE AİLE
KADEM’in 3 yıldır faaliyet gösteren bir dernek olarak Samsun'da da temsilciliğini açtığını Türkiye'nin her ilinde temsilcilik açmak için faaliyetlerini sürdürdüğünü anlatan Kıvırcı, 'Kadın ve aile ve gençler" üzerinde yaptıkları çalışmaları artıracaklarını dile getirdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile ekonomik zorluk içerisinde olan kadınların ve cinsel istismara uğramış kadınların iş hayatında kendilerine yer edinmeleri için projeler yürüttüklerini ifade eden Kıvırcı, aile birliklerinin de bu nedenle sıkıntıya girmiş olduğunu gözlemlediklerini dile getirdi. 
ÇOCUK GELİNLER İSTEMİYORUZ
Dernek olarak en çok önem verdikleri komisyonun 'Eğitim Komisyonu' olduğunu da dile getiren Kıvırcı, 'çocuk gelin' olayının engellenmesi, genç kızların okullarına devam edebilmesi konusununun da sıkı takipçisi olacaklarını vurguladı. ‘Geleceğe İşbaşı’ projesi ile istihdama yönelik çalışmalar yapacaklarını anlatan Kıvırcı, Samsun'da yaşayan mültecilerin sorunlarını ve eğitimlerini önceleyen projeleri de kısa bir zaman içerisinde başlatacaklarını söyledi.  

Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER