'Dekanın Özrü Kabahatinden Büyük'

‘Kılçık’ kavgasına Rektör Adayı Prof. Dr. Kenan Erzurumlu da katıldı. Erzurumlu, Dekanlığın özür açıklamasına tepki göstererek, “Özrü kabahatinden büyük” dedi

'Dekanın Özrü Kabahatinden Büyük'

OMÜ Tıp Fakültesi’nde yaşanan ‘Kılçık’ kavgası devam ediyor. OMÜ Tıp Fakültesi’nde eğitim gören hemşire adayları tarafından çıkartıldığı belirtilen derginin son sayısında hemşirelerle ilgili yayınlanan yazı sağlıkçıları ayağa kaldırdı. Sağlıkçılar tarafından tepkiyle karşılanan yazı sendikalar tarafından da protesto edildi. Sağlık sendikaları konuyu yargıya taşırken, hemşire adayları ve intörn doktorlar arasında da yeni kavga çıktı. Yayınlanan yazının intörn doktorlar tarafından yazıldığının iddia edilmesinin arından Kılçık kavgası devam etti. İntörn doktorlar kendilerinin suçlandığını ve böyle bir yazı yazmadıklarını beyan ederken Dekanlık ise intörn doktorları savunan bir açıklama yayınladılar.

DEKANLIK ÖZÜR DİLEDİ

OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada intörnlerin olayla alakası olmadığı belirtildi. OMÜ Tıp Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mahmut Başoğlu yaptığı açıklamada, "OMÜ Tıp Fakültesi mizah dergisi Kılçık-2016 sayısında hemşirelerimize yönelik mizah sınırlarını aşan ve hemşirelerimizi incitici bir anket yayınlanmıştır. Sağlık hizmet sunumunda hekimlerin profesyonel meslek yaşamlarında en büyük destekçileri olan hemşirelerimizle ilgili bu yayından derin üzüntü duymaktayız ve bu talihsiz olaydan dolayı tüm hemşirelerimizden özür diliyoruz. Bu olay sonrası sosyal medyada derginin yayınlanmasında hiçbir ilgisi olmayan intörlerimize yönelik saldırılar olmuştur. Fakültemiz hastanesinde hekimler, hemşireler ve intörnler olarak özveriyle çalışan bir ekibiz. Çalışma barışını bozan bu saldırı ve hareketleri de kınıyoruz” denildi.

TELAFİSİ MÜMKÜN DEĞİL

Konu ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, “Karikatürde yazılanlar kimsenin kabul edebileceği bir yazı değil. Dekanlık yönetiminde çıkartılan bu dergi bütün camiayı derinden üzmüştür. Keşke hiç yazılmasaydı denilen yazıların telafisi çok da mümkün gibi görünmüyor. Fakat bununla ilgili bu saatten sonra Dekanlık ve Üniversite yönetimi sağlık camiasının gönlünü almak ve karşı karşıya getirilen tarafların da gönlüne su serpmek adına adım atmalı. Dekanlık olaylar büyüyünce, yeter artık dercesine ortaya çıkmış ve özür dileyerek sorumlusu biziz demiş. Özrü kabahatinden büyük olan Dekanlık bu derginin sorumlularını bir an evvel bulmalı ve gereken cezayı vermelidir. Biz camia olarak bütünüz. Hepimiz bir aile gibiyiz. Bir makinanın parçası gibiyiz. Birimiz olmazsa diğerimiz bir işlem yapamaz. Hemşire kardeşlerimiz doktorların eli ve ayağıdır. Sağlık hizmetinin verilmesinde en büyük rol oynayanlardan birisi hemşiredir. Doktorsuz bir ameliyat yapılamayacağı gibi hemşiresiz de sağlık hizmeti sunulamaz. Hemşirenin olmadığı bir sağlık kuruluşu sadece dört duvardan ibaret bina demektir. Hizmetin bütünlüğü için birlikteliğe ihtiyaç vardır. Sağlık camiasının bütünlüğünü kimse bozamaz. Bu bütünlüğü bozmaya teşebbüs edenlerinde en kısa zamanda cezalandırılması gerekmektedir” diye belirtti.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER