Cuma Vaazının Konusu Darbe

Bir hafta önce FETÖ terör örgütü tarafından yapılmak istenen darbe girişiminden sonraki ilk ‘Cuma Namazı’nda hutbenin konusu darbe girişimi oldu

Cuma Vaazının Konusu Darbe

Geçtiğimiz hafta cuma günü akşam saatlerinde yaşanan darbe girişiminin ardından bir hafta geçti. Darbe girişiminin yaşandığı gece camilerden salalar verilirken, darbe girişiminin püskürtülmesinden sonra da salalar verilmeye devam edildi. Her şehirde insanlar meydanlarda demokrasi nöbeti tutarken, Diyanet ise imamlarla camilerde insanları birlik ve beraberliğe davet etmeye devam ediyor. Darbe girişiminin ardından kılınan ilk cuma namazındaki ‘Cuma Hutbesi’nin ise konusu yine darbe oldu. Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan hutbe tüm camilerde ‘Cuma Namazı’nda okundu. Duaların okunduğu hutbede, Müslüman’ın dini kullanarak dünyayı elde etmek isteyen kişilere teslim olmaması gerektiği belirtildi. Her Müslüman’ın aklı ve vicdanı olduğu ifade edilen hutbede herkesin Allah’ın kuranından vazgeçmemesi gerektiği ifade edildi.

İŞTE O HUTBE

Okunan Cuma Hutbesinde, “15 Temmuz gecesi millet olarak tarihimizin en zor, en uzun ve karanlık gecelerinden birini yaşadık. Yüce Rabbimiz, bütün unsurlarıyla milletimize kenetlenmeyi nasip etti ve milletimiz emanetine sahip çıktı. Hiç kuşkusuz millet olarak sahip olduğumuz bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu en büyük nimetlerden biridir. Hamdolsun! Bu büyük nimet sayesinde ateş çukuruna yuvarlanmaktan ve karanlığa gömülmekten kurtulduk. Allah’ın bize verdiği bir akıl, bir kalp vardır. Bizim değişmez değerlerimiz, 14 asırlık engin bir tecrübemiz vardır. Hiçbirimiz Müslüman olarak bütün bunları bir tarafa bırakamayız. Aklımızı, idrakimizi, vicdanımızı bir kişiye ya da gruba teslim edemeyiz. Dünya menfaati için dinimizden geçemeyiz. Din-i mübin-i İslam’ı alet ederek dünyayı elde etmeye çalışanlara ise asla fırsat veremeyiz” denildi.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER