Çocuklar sonunda isyan etti!

Samsun İl Öğrenci Meclisi Genel Kurulu'nda, "Okullarda kurs ve etüt saatleri çok yoğun, spor faaliyetlerine zamanımız kalmıyor" uyarısı çıktı

Çocuklar sonunda isyan etti!

Samsun 2016-2017 eğitim öğretim yılı İl Öğrenci Meclisi Genel Kurulu'nda, TEOG, LYS ve YGS sınavlarına hazırlanmak için yoğun bir çalışma temposu içerisindeki öğrencileri seslerini duyurmaya yönelik bir çağrı çıktı. Samsun Öğrenciler Meclisi üyeleri, "Okullarda kurs ve etüt saatleri çok yoğun, spor faaliyetlerine zamanımız kalmıyor" diye sitem etti.
HER OKULDA KÜTÜPHANE YAPILMALI
İl Öğrenci Meclisi Genel Kurulu'nun son toplantısının ardından hazırlanan kararlar açıklandı. Buna göre ilk olarak 17 ilçedeki bütün okullarda mutlaka kütüphane oluşturulması, fiziki imkânsızlık nedeni ile kütüphane kurulamayacak olan okullarda sınıf kitaplıklarındaki kitap sayısının artırılması kararı alındı.
KURS VE ETÜT SAATLERİ ÇOK UZUN
Samsun Öğrenci Meclisi üyeleri ayrıca okullarda kurs ve etüt saatlerinin çok yoğun olmasından yakındı.  Okullarda spor alanları ve spor salonlarının sayısını artırılmasını isteyen öğrenciler, sosyal, sportif faaliyetler için zamanın kalmamasından yakındı. Öğrenci Meclisi'nde, ‘Kurs ve etüt saatlerinin azaltılmasına bunun yerine sosyal ve sportif aktivitelerin artırılması’na karar verildi.
BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YAPMALIYIZ
Öğrenci Meclisi üyeleri okullarda bilimsel çalışmalara ağırlık verilmesini de istediler. Bunun için fiziki mekan, laboratuvar, araç gereç gibi ihtiyaçların karşılanması gerektiğini belirten öğrenciler, maddi imkansızlıklar yaşayan öğrenci ve ailelerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak için de okullarda yürütülen sosyal sorumluluk projelerinin sayısının artırılması gerektiğini belirttiler.
YEREL SÖZCÜKLER TÜRKÇE’YE KAZANDIRILACAK
Öğrenci Meclisi ayrıca Samsun'da Türkçe'nin gelişimine katkıda bulunmak iç in mahalle ve köy lehçeleri ile kullanılan yerel sözcüklerin tespit edilmesi için çalışma yapma kararı aldı. Tespit edilen yerel sözcüklerin bugün kullanılan Türkçe'deki karşılığı ve anlamını içeren bir sözlük oluşturulması sağlanacak ve sözlüğün bütün okullarda dağıtımı yapılacak.
Gülsüm ATİK
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER