'Çocuk gelin'lerle topyekun mücadele

Samsun Yerel Eşitlik Eylem Planı'na erken yaşta evliliklerin önlenmesi için ayrı plan eklendi. Romanlar, mülteciler ve tarım işçilerinin de dahil edildiği program ile Samsun'da en fazla çocuk gelinlerin görüldüğü 10 ilçe yakın markaja alınacak. Bu bölgelerde görev yapan imamlar ve öğretmenler başta olmak üzere kamu görevlilerinden çocuk gelin vakalarını ihbar etmeleri istenecek

'Çocuk gelin'lerle  topyekun mücadele

Türkiye'de sayıları gittikçe artan ve tartışmalara neden olan çocuk gelin evliliklerinin önüne geçebilmek amacıyla OKA ve ilgili kurumların işbirliğinde hazırlanan Yerel Eşitli Eylem Planı'na ek bir plan daha eklendi. 2018 yılında hayata geçirilecek planla en fazla erken yaşta evliliklerin görüldüğü 10 ilçede mülki amirden muhtarlara kadar, imamlardan öğretmenlere herkes elini taşın altına koyacak. Çocuk gelin olayları karşısında imam ve öğretmenlerin bu evlilikleri 'ihbar' etmeleri istenecek.

RİSK HARİTALARI ÇIKARILACAK

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün erken yaşta evliliklerle ilgili il genelini temsil eden çok yönlü unsurların ele alındığı (kültürel, eğitim, ekonomik) öğrenilirken TÜİK Samsun Bölge Müdürlüğü, OMÜ, Milli Eğitim Müdürlüğü, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, İKHKK ve ilgili sivil toplum örgütlerinin katılımıyla ilçe ve bölgelere göre risk haritalarının çıkartılması çalışmaları da başladı.

ROMANLAR VE MÜLTECİLER DE DAHİL EDİLDİ

Bu kapsamda dezavantajlı gruplar olarak değerlendirilen Romanlar, sığınmacılar, mevsimlik tarım işçilerinin çocukları da eylem planına dahil edildi. Samsun'da erken yaşta evliliklerin yoğun olarak görüldüğü 4 ilçeye yönelik çalışma yapılacak. Bu kapsamda Canik, Tekkeköy, Bafra, Çarşamba'da erken yaşta evlilik nedeniyle okula devam etmeyen çocukların okula devam etmemeye yönelik nedenler belirlenecek, aileler ziyaret edilerek bilinçlendirme toplantıları düzenlenecek. Yine bu 4 ilçede rol model toplantıları, kaynaştırma okulları gibi yöntemlerin kullanılacak, bu çocukların yeteneklerine göre ilgili meslek liseleri ve programlarına yönlendirilmeleri sağlanacak.

10 İLÇE YAKIN MARKAJDA

Eylem planı ile ayrıca Romanların yoğun olarak yaşadıkları bölgelerde ücretsiz veya düşük ücretli (Canik, Tekkeköy, Bafra, Çarşamba) okul öncesi eğitim ve kreş hizmetleri yaygınlaştırılırken, doğum kaydı olmayan çocuklara örgün eğitime devam etmeleri sağlanacak. Bunun yanı sıra Canik, Asarcık, Ayvacık, Çarşamba, Terme, Vezirköprü, Yakakent ve Salıpazarı'nda örgün eğitime devam eden çocukların sosyalleşmelerine yönelik rol model toplantıları, gazete çıkartılması ve spor aktiviteleri düzenlenecek.

OKULA DÖNMELERİ SAĞLANACAK

Asarcık, Ayvacık, Çarşamba, Terme, Vezirköprü, Yakakent, Salıpazarı'nda okula devam etmeyen çocukların adrese dayalı nüfus kaydı siteminden tespit edilerek, okula dönmeleri için de kapsamlı çalışmalar yapılacak. Bu çocuklara erken yaşta evlenmenin sakıncaları, çocuk ve anne sağlığı üzerindeki olumsuz etkileri, çocuk hakları gibi konularda bilgilendirme toplantıları yapılacak. Çocuk gelinlerle mücadele için Samsun Eşitlik Eylem Planı'na dahil edilen ek plan, Canik, Asarcık, Ayvacık, Çarşamba, Terme, Vezirköprü, Yakakent ve Salıpazarı'nda okul idarecileri, öğretmenler, kamu çalışanları, belediye toplantılarda erken yaşta evlilikler ve zararları konusunda hizmet içi eğitimler düzenlenecek.

NİKAH KIYMAYIN, İHBAR EDİN!

Eylem Planı'na göre Samsun'da riskli ilçelerde görev yapan müftü, vaiz, din görevlisi, kuran kursu öğreticileri de eğitimden geçirilecek. Erken yaşta evlilikler ve zararları, yasal hükümlülükler konusunda bilgilendirme yapılacak olan bu görevlilere ihbar yükümlülükleri de hatırlatılarak, resmi nikâhın önemine ilişkin bilgilendirme ve farkındalık sağlanacak.

VALİ VE BAŞKANLAR DA KATILACAK

Ayrıca, erken yaşta evliliklerin olumsuz sonuçları, kişilerde ortaya çıkardığı fiziksel ve ruhsal etkileri, eğitime devamın önemini, cezai yaptırımları vurgulayan kısa film, afiş, el broşürü, magnet vb. materyaller hazırlanması ve bölge festivalleri, ilçe pazarları gibi yoğun katılımlı etkinliklerle kamuoyu ile paylaşılacak. Her ilçe için yılda en az bir kez olmak üzere, geleneksel olarak berdel, başlık parası, eşik kertmesi, süt parası veya çeyiz parası adı altındaki olumsuz uygulamaların zararlarına yönelik yerel liderlerin (vali, kaymakam, belediye başkanı, sivil toplum, kanaat önderleri vb.) yer aldığı kampanya (afiş, billboard, televizyon programları, söyleşi vb.) düzenlenecek.

SAMSUN’DA 429 ÇOCUK GELİN VAR

Samsun'da Yerel Eşitlik Eylem Planı’na dahil edilen çocuk gelinlerle mücadele programı başlatılırken, Türkiye İstatistik Kurumu'nun verilerine göre Samsun'da 16-17 yaş grubundaki kız çocuklarının evlenme sayısında Samsun, 2016 yılında 48'inci sırada yer aldı. 9 bin 310 evliliğin gerçekleştiği Samsun'da 429 evliliğin 'çocuk gelin' olduğu belirlendi. Bu sayı, toplam evliliklerin yüzde 4.6’sına denk geliyor.

Gülsüm ATİK

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2017, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER