ÇMO’dan hava kirliliği raporu

2017 Hava Kirliliği Raporuna göre; Samsun, Türkiye’de havası en kirli iller arasında yer almıştı. ÇMO Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, hava raporuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ÇMO’dan hava kirliliği raporu

Geçtiğimiz hafta içi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından açıklanan 2017 yılı hava kirliliği raporunda; Türkiye'de sadece 6 ilin havası temiz olduğu açıklandı. Samsun ise havası ‘en kirli’ iller arasında yer aldı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’a bağlı Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Samsun Şube Başkanı Özcan Çoluk, açıklanan 2017 Hava Kirliliği hakkında açıklamalarda bulundu.

‘HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN ÖNEMLİ’

“Hava kirliliği insan sağlığını tehdit eden çevresel sorunların üst sıralarında yer almaktadır” diyen Başkan Özcan Çoluk; Yaşamın temel kaynağı olan hava, insan ve canlılar için vaz geçilmezdir. Hava yönetimine dair formasyona sahip olan çevre mühendisliği ise hava kirliliğinin ve çözüm üretilmesi noktasında kilit öneme sahiptir. Bu kapsamda, Odamız mesleğimizin vermiş olduğu birikim ve sorumluluk ile düzenli olarak hava kirliliğine dair raporlar yayımlamaktadır. Ülke genelinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı izleme istasyonlarının kamuoyuyla paylaştığı veriler kullanılarak 2017 yılı için hazırlanan bu raporun ilimizle ilgili kısmında da değerli bir durum tespiti yapılmıştır. İlimizde iki durum söz konusudur. PM10 değerlerinin ilimizdeki hemen hemen tüm istasyonlarda yılın büyük bölümünde sınır değerleri aştığı görülmektedir. Bu parametre halk sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu konuda önlem alınması konusunda gerekli duyarlılığı tüm bileşenleriyle göstermek gerekmektedir. Bir başka parametre olan SO2 (kükürtdioksit) değerinde ise geçen 2 seneye göre olumlu bir gelişme olmasıdır ki, bu hepimiz için sevindirici bir durumdur. Bazı ölçüm istasyonlarında ölçüm alınamayan gün sayıları fazladır. Bakım ya da arızadan kaynaklanabilir bu durumlar. Ancak doğru bir durum tespiti ve yönetim için sürekliliği sağlamak önemlidir” diye konuştu.

‘MÜHENDİS İSTİHDAMI ARTIRILMALI’

Özcan Çoluk, şöyle devam etti; “Bu bakımdan istasyonların sayısının arttırılması ve istasyonların daha verimli çalışılabilir halde olması gerekmektedir. Kentleşmenin düzenli yapılması, kömürden ziyade doğalgaz kullanımı, taşıt yoğunluğunun azaltılması toplu taşımanın özendirilmesi, sanayi tesislerimizin teknolojik yenilemeleri yapmaları ve gerekli teşviklerin sağlanması, kirlilik problemlerinin yaşandığı zamanlarda konuyla ilgili halk sağlığı verilerinin değerlendirilmesi hava kalitesinin yönetimi, kirliliğin önlenmesi açısından önemli olduğunu düşündüğümüz konulardır. Elbette ki bu süreçlerin yönetiminde görev yapacak çevre mühendisi istihdamının arttırılması gerekmektedir. Ciddi bir çalışma ve emek verilerek hazırlanan raporun sorunların çözümü için atılması gereken adımlara yardımcı olması en büyük temennimizdir.”

Tolga BİRGÜCÜ

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2018, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER