'Çırak Sıkıntısı Dükkan Kapattırıyor'

Samsun Umum Bayan Kuaförleri Odası Başkanı Savaş Kiraz, birçok esnafın çırak sıkıntısı yaşadığını ve bu sıkıntıdan dolayı kepenk kapatanlar dahi olduğunu söyledi

'Çırak Sıkıntısı Dükkan Kapattırıyor'

Birçok esnaf gurubunun eleman sıkıntısı yaşadığını kaydeden Başkan Kiraz, “Sanata dayalı bütün mesleklerde ciddi anlamda eleman sıkıntısı yaşanıyor. Bunun nedeni tercih edilen mesleğin popülaritesi kaybettiğinden değil, eğitim sisteminden kaynaklı. Sanayideki araba tamirciliği veya kuaför gibi meslekler her zaman rövanşta olan mesleklerdir, fakat bu mesleklerde dahi çırak bulmakta esnafımız zorlanıyor. 4+4+4 eğitim sistemi çıkarlığa balta vurdu. Geçmişte çocuklarımız ilkokulu veya ortaokulu bitirdiklerinde yani 13 veya 14 yaşlarında mesleğe yönlendirilerek 17 yaşına kadar usta olurdu. Fakat şimdi eğitim sisteminden dolayı çocuklar 17 veya 18 yaşına kadar okutmak zorunda kalıyorsunuz. 12 yıl okuyan bir çocuk üniversite sınavını kazanamazsa veya okumak istemezse bu çocuklarımız mesleğe yönlendirilerek bir yerde çırak olarak başlayamaz. 18 yaşında çırak olarak başlayan bir genç, 2 yıl içerisinde mesleği tam olarak öğrenemeden askere gitmek zorunda kalıyor” diye belirtti.

HEM OKUSUN HEM DE MESLEK ÖĞRENSİN

Birçok esnafın eleman sıkıntısından dolayı dahi kepenk kapattığını dile getiren Başkan Kiraz, “Bu sorunun çözülmesi için Mili Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki eğitim merkezlerinin liseye denk getirilmelidir. 8 sene okuduktan sonra mesleğe yönelmek isteyen çocuklarımız hem okusun hem de meslek öğrensin. Mesleki eğitim merkezinde okuyarak bir esnafın yanında meslek öğrenmesi hem çocuklarımızın geleceğine bir ışık yaktığımız gibi 12 yıllık eğitimini de tamamlamış olur. Birçok ünlü firmalar dahi meslek liselerine destek vererek eleman sıkıntılarının giderilmesini istiyorlar. Fakat küçük esnaf ise eleman sıkıntısından dolayı neredeyse dükkan kapatacak duruma geldi” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER