Çiğ köfte mi bulgur lapası mı ?

Samsun’da ardı ardına açılan yüzlerce çiğ köfte dükkanı, bir takım soruları da beraberinde getiriyor. Halk tarafından hemen her öğün tercih edilen çiğ köfte, pratik ve ucuz olmasıyla dikkat çekiyor.

Çiğ köfte mi bulgur lapası mı ?

Çiğ köfte; bulgur, isot, kıyılmış et, salça, soğan, maydanoz ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile hazırlanan, pişirilmeden tüketilen, Şanlıurfa yöresine ait bir yiyecek olduğu biliniyor. Şanlıurfa'nın dışında Adana, Adıyaman, Gaziantep, Diyarbakır, Mardin, Elazığ, Malatya gibi illerde de yöresel farklılıklar gösterebilen çiğ köfteler yapılıyor. Genellikle ince ve uzun (sıkma) köfte parçaları şeklinde ve marul yaprağı ile servis edildiği bilinirken, Şanlıurfa'da açık ekmek, bazı yörelerde de lavaş ekmeği ile tüketilmesi dikkat çekiyor. Uzmanlar, çiğ köfte, muhteviyatındaki bulgurun şişme özelliğinden dolayı bekletilmeden, tazeyken yenmesi gereken bir besin olduğunu vurguluyorlar. Çiğ et nedeniyle oluşabilecek -başta tenyazis olmak üzere- çeşitli hastalıklar nedeniyle etsiz çiğ köfte çeşitleri de üretilmeye başlandığı biliniyor. Bu tür çiğ köftede çeşitli sos ve baharatlarla etli çiğ köfte görüntüsü ve lezzeti taklit edildiği biliniyor.

 

ETLİ ÇİĞ KÖFTE YASAK MI?

Çiğ köftenin tarihine bakıldığında karşımıza çıkan en besleyici ürün et. Fakat çiğ eti uzun süre el yordamıyla yoğurarak pişirmek gerekiyor. En az 2 saat yoğurulması gereken çiğ köfte, içindeki eti baharat yardımıyla kendisi pişiriyor. Sanayileşen günümüz dünyasında, etli çiğ köftenin başta çiğ kalan et ile birlikte bir takım sindirim hastalıklarına sebep olabileceğinden sanayi üretimi çiğ köftelere et konulması Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan kanun ile yasaklanmıştır. Çiğ köfteye koyulan etin yasaklanmasıyla özünü kaybetmiş, bir takım besleyici özelliği de düşmüştür. Fakat yine de günümüz çiğ köftelerine et konulması yasaktır.

 

BULGUR 2 LİRA ÇİĞ KÖFTE 30 LİRA

Çiğ köfteye et koyulmasının Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmasıyla birlikte formu değişen çiğ köfte aslına uygun bir çiğ köfte olmamasıyla dikkat çekiyor. Günümüzde bulgurun kilogram fiyatı 2 TL civarında olmasına rağmen, ‘Etsiz’ çiğ köfte’nin kilogram satış fiyatı 30 Lira olarak dikkat çekiyor.

 

 

UZM. DR YAVUZ DİZDAR GAZETE GERÇEK’E AÇIKLADI

 

Günümüzde üretilen çiğ köfteler hakkında Gazete Gerçek’e açıklama yapan Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Bölümü Uzm. Dr. Yavuz Dizdar, “Çiğ köfte elbette çok eski bir besin kaynağıdır. Temeli et ve bulgurdur. Çiğ köfteye çiğ et konur, adını da buradan almıştır fakat çiğ köfteye et konulacaksa saatlerce yoğurulup el gücüyle sürterek etin pişirilmesi sağlanmalıdır. Aksi halde çiğ et kalıntıları sindirim sistemimiz alışık olmadığı için hastalık riski taşımaktadır. Bugün günümüzde etsiz yapılan çiğ köfte aslında çiğ köfte değildir. Ham maddesi bulgur olan baharatlarla zenginleştirilmiş bir besin maddesidir. Etsiz çiğ köfte tüketirken de elbette dikkat edilmesi gereken şeyler vardır. Çiğ köfte aldığınız yerin temiz ve hijyenik olmasına özen gösterin. Yapan kişinin eldiven takıp takmaması sağlık açısından oldukça önemlidir. Ben her seferinde salça konusuna vurgu yapıyorum. Endüstriyel tüm ürünlerden mümkün mertebe kaçının. Öte yandan bulgur ve baharatlar elbette besleyicidir. Kilo sorunu yaşayanlar rahatlıkla tüketebilir ama lavaşla tüketilmemesi gerekebilir” dedi.

 

‘ETLİ ÇİĞ KÖFTEYİ EVİNİZDE YAPIN’

Dr. Yavuz Dizdar, “Gerçek usullere uygun çiğ köfte yemek isterseniz mutlaka evinizde yapın. Bildiğiniz et parçacıklarından, yoğurarak pişirdiğinize emin olarak sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Dışarıda veya bilmediğiniz yerlerde etli çiğ köfteyi elbette tavsiye etmiyoruz. Çünkü sağlık açısından riskleri var. Etli çiğ köfte tercih ediyorsanız vücutta parazitlere neden olabileceği, kansızlık ve gelişim sorunlarını etkilediği görülmüştür. Etli çiğ köfte tüketildikten sonra oluşan toksoplazma rahatsızlığı ciddi hasarlara neden olur. Bunun sonucunda ise; Genellikle köpek ve kedide görülen bu rahatsızlık çiğ et yeme sonucunda oluşmaktadır. Eklem ve kaslarda ağrılara neden olmaktadır. Kişide yorgunluk, lenf düğümlerinde şişme ve halsizlik görülür. Hamilelere özellikle yasaklanan etli çiğ köfte hamile bayanların çocuklarında sarılık, görme azlığı ve zeka geriliği oluşturur. Etsiz çiğ köfte tüketildiğinde sık görülen rahatsızlık ise bruselladır. Süt ve tavuklardan elde edilen bulyonlar sonucunda görüldüğü ortaya çıkmıştır. Bunun sonucunda ise; Yüksek ateş oluşur. Kişinin ruhsal sorunları ortaya çıkar. Eklemlerde ciddi ağrılar oluşur. Ben her zaman endüstriyel gıdalardan mümkün mertebe kaçınılmasını her zaman zaten tavsiye ediyorum. Sağlık için bu şarttır” şeklinde kaydetti.

 

Serhat TÜRK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER