Çiftçiler dikkat son tarih 15 Şubat!

Samsun Gıda, Hayvancılık ve Tarım İl Müdürlüğü, üreticilerden gelen yoğun talepler doğrultusunda, ‘İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası’nda poliçe son kabul tarihlerinin uzatıldığı kaydedildi.

Çiftçiler dikkat son tarih 15 Şubat!

TARSİM’den kuraklık sigortası için geç kalan çiftçileri sevindirecek haber geldi. TARSİM başvuru süresini uzattı. Samsun Gıda, Hayvancılık ve Tarım İl Müdürlüğü, “Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM), üreticilerden gelen yoğun talepler doğrultusunda, İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortasında poliçe son kabul tarihlerinin uzatıldığı bildirildi” açıklamasıyla çiftçiye konuyu duyurdu.

YÜZDE 6O DEVLET DESTEĞİ

Açıklamada, “Bu doğrultuda üreticiler, buğday ürününün yanı sıra, arpa, yulaf, çavdar ve tritikale ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumlukları için, poliçe son kabul tarihi 31 Ocak olan lokasyonlarda 15 Şubat’a kadar Kuraklık Sigortası yaptırabilecek. 2017 yılında kuru tarım alanlarında yetiştirilen buğday ürününde yüzde 60 oranındaki Devlet desteği ile uygulamaya alınan ve üreticiler tarafından ilgiyle karşılanan İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası çerçevesinde 2018 yılı ekilişleriyle ilgili olarak buğday ürününe ilaveten arpa, çavdar, tritikale, yulaf ürünleri ve bu ürünlerin tohumluklarına da teminat verilmeye başlanmıştı. Bu ürünler, başta kuraklık olmak üzere, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem ve aşırı yağış risklerine karşı güvence altına alınabiliyor” denildi.

Tolga BİRGÜCÜ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER