CHP'liler Güneş Enerjisi Santraline Karşı Çıktı

Samsun'un Atakum ilçesinde 1, Kavak ilçesinde ise 2 güneş enerjisiyle çalışacak enerji santrali kurulmasına ilişkin teklif, CHP'lilerin itirazına rağmen, Büyükşehir Belediye Meclisi Ortak Komisyonu'nda kabul edildi. CHP'li üyelerin itirazı şaşkınlık yarattı

CHP'liler Güneş Enerjisi Santraline Karşı Çıktı

Samsun'un Atakum ilçesi Sarıışık Mahallesi’nde 1, Kavak ilçesinin ise Tanbaşı ve Mahmutlu Mahalleri’nde kurulması öngörülen 2 adet güneş enerjisi elektrik üretim santrallerine ilişkin nazım imar planları, CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek ve CHP'li üyelerin red oylarına karşılık, Büyükşehir Belediye Meclisi Ortak Komisyonu'nda oy çokluğuyla kabul edildi.

YENİLENEBİLİR ENERJİYİ DESTEKLİYORUZ

Komisyonun dünkü toplantısında Meclis Başkanvekili Turan Çakır, Atakum ve Kavak ilçelerine kurulması planlanan güneş enerjisi üretim santrallerini, Büyükşehir Belediyesi olarak desteklediklerini söyledi. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulmasını hükümetin de desteklediğinin altını çizen Turan Çakır, devletin de bu santrallere teşvik verdiğini kaydetti.

CHP'Lİ TÜFEK KARŞI ÇIKTI

CHP Grup Başkanvekili Mustafa Tüfek ise iki ilçede kurulması planlanan 3 güneş enerjisi ile elektrik üretimi yapacak santrallere, karşı olduklarını söyledi. Bu santrallere karşı olmalarının gerekçesini ise santrallere destek konusunda 'adaletli bir dağıtım' olmaması olarak açıklayan Tüfek, Samsun'da çok sayıda firmanın güneş enerjisi santrali kurabilecek güce sahip olduğunu ancak bu üç santrali kuracak isimlere bakıldığında adaletli bir dağıtım yapılmadığı kanısını edindiklerini kaydetti. Tüfek bu nedenle güneş enerjisi santrallerinin kurulmasına ilişkin teklife red oyu vereceklerini söyledi.

HERKES BAŞVURUDA BULUNABİLİR

Meclis Başkanvekili Turan Çakır ise, Samsun'da gerekli projelerini tamamlayan herkesin güneş enerjisi santrali kurmak için belediyeye başvurabileceğini belirterek, bu konuda hiçbir engel olmadığını, aksine desteklediklerini belirtti. Komisyonda daha sonra yapılan oylamada da CHP'lilerin red oyuna karşılık, iki ilçeye güneş enerjisi santralleri kurulmasına yönelik teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER