Cemaatler sohbetleri durdurdu

Çeşitli dini cemaatlerin önde gelenleri tarafından yapılan sohbet toplantılarının iptal edildiği duyuruldu. Kararın gerekçesi açıklanmadı. Samsun Müftüsü Veysel Çakı, “Müftülük olarak hiçbir etkinliğimizi askıya almış değiliz” dedi

Cemaatler sohbetleri durdurdu

Türkiye'de son dönemlerde meydana gelen terör olaylarının ardından bazı tarikat ve cemaatler sohbet toplantılarını birer birer iptal etmeye başladı. Merkezi Samsun'da bulunan ve İsmailağa Cemaati'ni yakınlığıyla bilinen İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi hocalarından İhsan Şenocak, Fatih Camii'ndeki konuşmalarını durdurdu. Şenocak sohbetleri iptal etme gerekçesini açıklamadı. Samsun Müftüsü Veysel Çakı ise, "Müftülük olarak hiçbir etkinliğimizi askıya almış değiliz. Herkesin de günlük hayatını rahatlıkla sürdürmesini tavsiye ediyoruz" dedi.


İHSAN ŞENOCAK SOHBETLERİ İPTAL ETTİ


Kısa adı İFAM olan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’nde temel ve yardımcı islami ilimler okutan İhsan Şenocak önce twitter hesabında, her pazar İstanbul'daki Fatih Camii'nde başlatmış olduğu sohbetleri durdurduruğunu ve bundan sonra yapılmayacağını açıkladı. Şenocak'ın twitter hesabında yaptığı açıklamaya, çok geniş bir tartışma platformu oluşmuş durumda. Birçok cemaat üyesi tüm sorularına rağmen Şenocak'tan sohbetlerin neden iptal edildiği konusunda tek satır bir açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmadı.


GEREKÇEYİ AÇIKLAMAKTAN KAÇINDI


İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi kurucusu İhsan Şenocak, gazetemize sohbetlerini neden iptal ettiği konusunda herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı. Bu kararı güvenlik gerekçesiyle almadığını söyleyen Şenocak, asıl nedenin ne olduğu konusunda ise, "Fatih Camii'ndeki konuşmama ara verdim, Bu kadar yeterli" demekle yetindi.


CÜBBELİ HOCA DA İPTAL ETTİ


Öte yandan Merkezi Samsun'da bulunan ve İsmailağa Cemaati'ne yakınlığıyla bilinen İhsan Şenocak'ın yanı sıra, Cübbeli Ahmet Hoca olarak tanınan Ahmet Mahmut Ünlü de sohbet toplantılarını durdurduğu bilgisi verildi. Cübbeli Ahmet Hoca da twitter hesabında yaptığı açıklamada sohbet toplantılarının bundan böyle evden ve internet üzerinden yapılacağı bilgisini takipçileriyle paylaştı.


NURETTİN YILDIZ İNTERNETTEN YAPACAK


Dini cematler içerisinde sohbet toplantılarını durdurduğunu açıklayan diğer bir dini cemaat lideri ise Sosyal Doku Vakfı'ndan Nurettin Yıldız. Yıldız da sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden yayınladığı mesajda, Hoyat Sohbeti toplantılarının 1 Ocak 2017 itibariyle ara verildiğini sohbetlerin internet üzerinden yapılacağını açıkladı.


TARİKATLARA KUŞKU MU OLUŞTU?


Cemaat ve tarikat liderlerinin sohbet toplantılarının birer birer iptal etmesinin son dönemlerde meydana gelen terör saldırılarıyla ilgili olduğu iddialarını artırdı. Önce 15 Temmuz darbe girişiminde bulunan Fetullah cemaatinin devleti çökertmeye yönelik kalkışması, ardından da IŞİD ve El Nusra'nın üstlendiği terör saldırılarının toplumda cemaatlere olan bakış açısında ciddi bir olumsuzluk yarattığı ve tarikatların kendilerine yönelik kuşkular nedeniyle sıkıntı içerisinde oldukları belirtiliyor. Birçok cemaatin bu nedenlerle kendilerini anlatma konusunda olumsuzluklar yaşadığı da ifade ediliyor.


MÜFTÜLÜK: BÜTÜN FAALİYETLERİMİZ SÜRÜYOR


Samsun Müftüsü Veysel Çakı ise cemaatlerin sohbet toplantılarını iptal etmelerinin kendi özel kararları olduğunu, Diyanet ile hiçbir ilgisinin olmadığını belirtti. Diyanet olarak tam aksine günlük hayatın her ne koşulda olursa olunsun askıya alınmamasından yana olduklarını ifade eden Çakı, "Terörün amacı zaten bu. Kargaşa, umutsuzluk ve korku yaratmak ve insanların günlük hayatını sınırlandırsın istiyorlar. Biz hiçbir faaliyetimizi askıya almış değiliz. Vatandaşlarımıza da günlük hayatlarını rahatlıkla sürdürmelerini tavsiye ediyoruz" diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER