'Cemaat İntihar Etti'

CHP Samsun Milletvekili Hayati Tekin, yaşanan askeri kalkışmayı cemaatin intihar girişimi olarak değerlendirirken, halkın biraya gelerek bu girişimi kısa sürede bertaraf ettiğini dile getirdi

'Cemaat İntihar Etti'

İstanbul ve Ankara’da bir kısım askeri mensupların sokağa çıkmasının muhtıradan öteye gitmediğini ve vatandaşın en iyi cevabı meydanlarda verdiğini belirten Tekin, “Yaşanan askeri kalkışma olayı cemaatin intihar girişimidir. Ama demokrasi içinde büyük bir darbe oldu. Yara aldı. Umudumuz demokrasinin bu olaydan güçlenerek çıkmasıdır. Bu olaydan kimsenin de siyasi nemalanmaması lazım. Bu işin içerisinde askeriyenin olmayışı bizleri mutlu etti. Bu girişimde bulunanların sayısı askeriyenin yüzde beşlik bir kısım dahi değil. Eğer darbeyi askeriye yapmış olsaydı bildiriyi TRT spikeri değil bakan veya başbakan okurdu. Bunun olmayışı bizleri mutlu etti” diye belirtti.

‘BU DARBE DEĞİL CUNTADIR’

Tekin, “Bu bir darbe değil cemaatin adamları tarafından gerçekleştirilen bir cunta hareketidir. Yaşanan olaydan dolayı şehit düşen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet dilerken gazilerimize de geçmiş olsun diliyorum. Akşam saatlerinde Ankara’dan Samsun’a gelirken Kırıkkale’de bana askerin sokağa çıktığı ile ilgili haber geldi. İlk başlarda darbe olduğunu tahmin edemedim. Çünkü bunu yaşanacağı ile ilgili önceden büyük bir gelişme de yaşanmamıştı. Daha sonra Samsunlu olan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin güvenlik amirini arayarak olayı öğrenmeye çalıştım. Külliyeye karşı bir eylemin olmadığını öğrendim. Kırıkkale’den Samsun’a kadar yolda ne bir polis nede bir jandarma vardı. Sadece İstanbul ve Ankara’da yaşanan kısa süreli cunta hareketi maalesef ülkemizde sıkıntılı bir gecenin yaşanmasına neden oldu” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER