Çeltikçiler destek bekliyor!

Samsun’un farklı ilçelerinde üretim yapan çeltikçiler, her yıl binlerce ton ürettikleri çeltiğin kıymet görmediğinden ve üretim zorluklarından şikayetçi. 19 Mayıs ilçesinde geçimini çeltikle sağlayan çiftçiler ise, fiyatların düşük olmasına dert yandı

Çeltikçiler destek bekliyor!

Türkiye genelinde üretilen çeltik konusunda kayda değer bir şekilde Samsun’un ve ilçelerinin söz sahibi olduğunu vurgulayan çeltik üreticisi Cemil Aydın, “Türkiye’de bugün kaç ton çeltik üretiliyorsa emin olun ki bu üretilen çeltikte bizim emeğimiz çoktur. Yani bu tonajın büyük oranı Samsun’da üretiliyor. Fakat buna rağmen hala bir düzenleme yapılmıyor. Bu topraklarda sadece çeltik değil her şey üretiliyor. Biz Samsun olarak sadece çeltikte değil bunun gibi bir sürü başlıkta da söz sahibiyiz. Üretimde büyük bir pay almamıza rağmen, üretim düzenlemesinde herhangi bir yaptırım yaptıramıyoruz. Bu şu demek oluyor ki, bizi kimse ne dinliyor ne de anlıyor. Bize kibarca üretmeyin diyorlar aslında. Bu bizim kabul edeceğimiz bir şey değil. Biz çeltik üretip satamazsak köyleri boşaltmamız lazım. Köyleri boşaltınca ne olacak pek? Nereye gideceğiz? Türkiye çeltik cennetidir ama bu politikalar yüzünden görünen o ki dışa bağımlı olacağız. Onu üretme, bunu üretme, o zarar bu zarar, bu ülke ne üretecek peki? Bu gidişat gidişat değil” dedi.

 

‘HER YIL DAHA GERİYE GİDİYORUZ’

Çeltik üretimi ve üreticilerinin karşılaştıkları zorlukları Gazete Gerçek’e anlatan Aydın, “Çeltik işi her ne kadar bol gibi görünse de aslında öyle değil. Bakın şu an hasat zamanıdır ama tarlaya giremiyoruz. Çeltikler yağışlardan dolayı yattı. Tarlalar çamur. Çünkü her yıl yağışlar farklılık göstermeye başladı. Türkiye’de tarım ve rençperlik en baştan ele alınması lazım. Bizim çeltik yatmış, tarlaya motor giremiyor çamurdan, işçi tutsan çeltikten elde edeceğimiz parayı karşılamıyor. Nasıl olacak, çeltik tarlada mı dursun? Bu çeltik bu milletin öz sermayesi değil mi?” şeklinde konuştu.

 

‘BORÇ BATAĞINDAYIZ’

Çeltik üreticilerinin hasat zamanı gelmeden borç batağına saplandıklarını ifade eden köylüler, “Biz yıllardır çeltik üretiyoruz ama son yıllarda tamamen zararına satış yapıyoruz. Mazot fiyatları alıp başını gitti. Son model zevk arabası da bizim yaşlı traktörle aynı paraya mazot yakıyor. Biz bu millete emeğimizle gıda üretiyoruz, çeltik üretiyoruz. Bu köylünün neden hiç farkı yok? Şuan motorlar tarlaya giremiyorlar, öylece bekliyoruz. Geçen seneki mazot borçlarımız, kredilerimiz var. Her yıl olduğu gibi, bu yıl da zararla kapatacağız” şeklinde konuştular.


‘TABAN TAVAN OLDU’

Fiyatlandırma konusunda açıklama yapan Cemil Aydın, “Bakın şimdi size bir örnek vereyim. Geçen yıla oranla her şey zamlandı. Pirinç te zamlandı. Fakat bakın bizim fiyatlar zamlanmadı. Geçen sene taban olarak belirlenen fiyat bu sene tavan fiyat oldu. 1 lira elli kuruş, 1 lira altmış kuruş çeltik için para değildir. Bu politikanın acilen düzenlenmesi, belli bir kanunlara tabii olması gerekmektedir. Toprak mahsulleri bu işe girişimde bulunmalı ve fiyatı makul tutmalıdır. Ayrıca Rusya’dan da geçtiğimiz yıllarda çeltik alıyorduk. Biz ülke olarak kimseden çeltik almamalıyız. Yerli çeltiğimiz var. Bunu değerlendirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

 

Serhat Türk.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER