'Cebinizi değil canınızı düşünün'

Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, kış lastiği takmayanların en kısa zamanda takması gerektiğini belirterek, gizli buzlanmanın ölümlere sebebiyet verdiğini hatırlattı

'Cebinizi değil canınızı düşünün'

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyanlar ile ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Perşembe günü başlıyor. Ulaştırma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren ‘Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller ile Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik’e göre, kış şartlarına uygun olmayan, kar lastiği takılmamış araçların yola devam etmelerine izin verilmeyecek. Kurala uymayan araçlara 602 TL ceza uygulanacak. Uygulama, 1 Nisan'da sona erecek. Geçen kış şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 3 bin 313 ticari araç sahibine, kış lastiği takmadıkları için toplam 1 milyon 951 bin 119 lira para cezası uygulandı.

 

HAYATİ UYARI

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte özellikle yüksek kesimlerde kar yağışlarının başladığını belirten Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şube Başkanı Dursun Kavuran, “Samsun’da ve yurdun büyük bir bölümünde havalar güneşli ve mevsim değerlerinin biraz üzerinde seyrediyor. Fakat bazı yüksek kesimlerde kar yağdığı ve gece ise gizli buza sebebiyet verdiği unutulmamalı. Araç sürücüleri 1 Aralık’tan itibaren araçlarında zincir bulundurmak zorundalar. Özellikle şehirlerarası yollarda gizli buzlanmalara ve karlı yollara karşı zinciri takarak yollarına devam etmeliler. Kesinlikle hiçbir sürücümüz ben usta şoförüm mantı ile hareket etmemeli ve zincirini takmalı” dedi.


KIŞ HAZIRLIĞI YAPIN


Araçlarda zincirin yanı sıra kış lastiğinin de takılması gerektiğini hatırlatan Başkan Kavuran, “Araçlarına kış lastiği takmayan sürücülere cezai işlem uygulanacaktır. Lastiği kabak olan veya yıpranmış olan araç sürücüleri ihmal etmeden kış lastiği tedarik etmeliler. Aksi taktirde cezai işleme maruz kalacakları gibi en ufak bir gizli buzda ölümlü kazalara sebebiyet verebilirler. Sürücülerimiz ceplerindeki paradan çok canlarını düşünmeli ve kış hazırlığını geç kalmadan yapmalılar” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER