Caydırıcı Tedbirler Şart

Samsun Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Oğuz Uzun, “Şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için caydırıcı tedbirler alınmasının şart olduğunu söylüyoruz” dedi

Caydırıcı Tedbirler Şart

Yazılı bir açıklama yapan Prof. Dr. Oğuz Uzun, “Maalesef Samsun’da sağlıkta şiddet bitmedi devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz gün Samsun şehir merkezinde bulunan Fevzi Çakmak Lisesi’nde yaralanan bir öğrenciye müdahale etmeye giden bir 112 ambulans ekibi okul müdür yardımcısının ağır hakaret, küfür içeren sözlü saldırısı ile birlikte fiziki şiddette de maruz kalmışlardır. Olay sırasında ambulansta bulunan doktor arkadaşımız kendisini ambulansa kitleyerek koruyabilmiş ve olayda ambulans şoförü ve stajer arkadaşımız yaralanmıştır. Müdür yardımcısı öğrencileri de toplayarak orada bulunan sağlık ekibine adeta bir linç girişiminde bulunmuştur. Bir eğitim kurumunda yaralanan bir öğrenciye acil müdahale için giden bir sağlık ekibine saldırı utanılacak bir tavırdır. Sözün bittiği yerdir.

 

ŞİDDETLE KINIYORUZ

Olayda yaralanan arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kendi sorumlulukları altındaki çocukları korumakta zorlanan bir kuruma yardıma giden sağlık ekibine saldırı yapılmasını açıklanması mümkün olmayan bir durum olarak görüyor ve şiddetle kınıyoruz. Bu anlaşılmaz olayı yaşayan arkadaşlarda meslek hayatları boyunca onarılmaz bir travma yaratacağı kesindir. Yaralı bir çocuğa yardım eden bir sağlık ekibine saldırı hangi vicdana sığar?  Olayın bir eğitim kurumunda geçmesi de bizi derinden yaralamıştır. Öğrencilerine ahlaki ve saygınlık gibi yüce değerleri öğretmesi ve örnek olması gereken bir kişinin bir okulda öğretmen ve hatta müdür yardımcısı olması oldukça düşündürücü bir olaydır. Eğitim camiasındaki yöneticilerin bu konuyu yeniden titizlikle değerlendirmesi geleceğimiz açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu vandallığı yapanlar gerekil cezayı almalıdır. Biz Samsun Tabip Odası olarak bunun takibini yapacağız. Samsun Tabip Odası olarak, şiddet olaylarının önüne geçilebilmesi için caydırıcı tedbirler alınmasının şart olduğunu söylüyoruz. Artık bir şehit daha vermek istemiyoruz” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER