Çarşamba'ya 12 Milyon Euroluk Hibe

Çarşamba Atık Su Arıtma Tesisi için yoğun bir çalışma içerisine girdiklerini belirten SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, IPA kapsamında hazırladıkları projenin onaylanması halinde 12 milyon Euro’luk hibe alınacağını söyledi

Çarşamba'ya 12 Milyon Euroluk Hibe

Çarşamba ilçesinde SASKİ olarak yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Genel Müdür Demircioğlu, ilçede büyük bir çalışma içerisinde olduklarını belirtti. Demircioğlu, içme suyunun yanı sıra kanalizasyon ve yağmur suyu içinde çalışmalarının aralıksız devam ettiğini ifade etti. Mevcut su deposu ve su pompalarının da bakımlarının yapıldığını dile getiren Demircioğlu, “Uzun süredir atıl halde bırakılan bazı tesisler büyük uğraşlar sonucu dezenfekte edildi” dedi.

2015’TE İHALESİ YAPILDI

SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, “Çarşamba ilçesinde içme suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu ile ilgili çalışmalar 2015 yılında ihale yapımıyla başlandı. 51 bin 496 metre içme suyu şebekesi döşendi. Bu çalışmalar için 4 milyon 716 bin TL para harcandı. Kanalizasyon Daire Başkanlığının atık su ve yağmur suyu için 10 bin 941 metre hat döşendi ve bunun da maliyeti 2 milyon civarında çıktı. Her iki çalışma için yaklaşık 7 milyona yakın bir yatırım gerçekleştirildi” dedi.

22 SU SONDAJI YAPILDI

Çarşamba ilçesine 9 milyon TL’ye yakın bir yatırımın devam ettiğini söyleyen Demircioğlu, “Şu an Çarşamba ilçesinde içme suyu ile ilgili 3 milyon, kanalizasyonla ilgili olarak ise 5 milyon 500 bin TL’lik ihaleler gerçekleştirildi. Yaklaşık 8 milyon 500 bin TL’lik su ve kanalizasyon yatırımı devam etmekte. Çarşamba’nın içme suyu olmayan köylerine sondajlar yapılarak, su kaynakları değerlendirilerek çalışmalar sürdürülüyor. İlçede su temini için 22 su sondajı yapıldı ve bunlardan 10 tanesi açıldı. Şu an inşatları yapılarak çalışmaları sürüyor” diye belirtti.

EN BÜYÜK SORUN ATIK SU ARITMA TESİSİ

İlçeye en büyük yatırımın atık su arıtma tesisi ile yapılacağını dile getiren Demircioğlu, “Çarşamba ilçesinin en büyük sorunu olan atık su arıtma tesisi ile ilgili IPA kapsamında hibe alma çalışmalarımız devam ediyor. Yaklaşık 12 milyon Euro civarında olan projemiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hibe için Çarşamba Belediyesi önceden başlamış ama gerçekleştirememiş. Bizler de bu hibeyi almak için çalışmalarımızı yaparak Çevre ve Şehircilik Bakanlığa sunduk. Bakanlıktan projenin onaylanarak çalışmaya başlamak istiyoruz” diye kaydetti.

BÜYÜK ÇAPLI BORULAR DÖŞENİYOR

SASKİ Genel Müdür Demircioğlu, “İlçede yaptığımız içme suyu çalışmalarıyla ilgili Ulupınar Mahallesi’nde su deposu, Kabaceviz Mahallesi’nde 5 adet depo yapıldı. Koldere Mahallesi’nde bir su deposu yapılırken, Koldere Mahallesi’nde de bir adet terfi merkezi yapıldı. Bunlarında işletmeye alınması ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İlçe merkezinde yağmur suyu ile ilgili sorun olan yerlerde de çalışmalarımız devam ediyor. Hali hazırda 9 adet atık su terfi merkezi var. İlk etapta bunların 5 tanesinin pompalarının yenilenmesi için ihaleler yapılacak. Sorun olan yerlerde büyük çaplı borular döşenecek” diye konuştu.

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER