Çarşamba'dan 'siyah elmas' fışkırıyor!

Samsun’un Çarşamba ilçesi, Orman Genel Müdürlüğü’nün ‘Mantar Eylem Planı’ çerçevesinde pilot bölge olarak seçildi. Samsun Orman İşletme Müdürü Halil Oflu, “Türkiye’deki ‘siyah elmas’ denilen trüf mantarının büyük bir kısmının Çarşamba’da yetiştirilmesi ekonomimize büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Çarşamba'dan 'siyah elmas' fışkırıyor!

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda, bakanlığının 2017 bütçesini sundu. Türkiye’nin Meteoroloji çalışmalarında dünyanın ilk 7 ülkesi arasında girdiğini belirten Eroğlu, hava tahminlerinde yüzde 92’lik başarı hedeflendiğini ifade etti. Bakanlık sunumuna göre 2018 yılına kadar 2 bin 450 hektar trüf ormanına ulaşılması hedefleniyor. Trüf mantarı için Karadeniz bölgesinde de ayrı bir çalışma yürütülecek. Bu bölgede 220 dekar trüf ormanı oluşturulacak. Trüf mantarı özellikle Avrupa ülkelerinde sevilerek tüketiliyor.

 

ÇARŞAMBA PİLOT BÖLGE

Karadeniz bölgesinde trüf mantarının yetiştirilmesi konusunda hem arazi hem de iklim şartları bakımından Samsun’un elverişli olduğunu kaydeden Orman İşletme Müdürü Halil Oflu, “Trüf mantarı zor yetiştirilen bir mantar. Bu mantar bir yılda değil yaklaşık 5 yılda yetişen ve toprağın altında yetişen bir mantar türü. Toprağın yapısına göre de her yerde yetişmeyen bir mantar. Bununla ilgili müdürlük olarak geçmiş yıllarda yaptığımız çalıştay sonucunda Çarşamba bölgesinde geçtiğimiz yıl mantar yetiştirmek için belli bir alanı pilot bölge seçtik. Orada yaklaşık 10 dönümlük alanda trüf mantarı yetiştirilmesi konusunda çalışma başlattık” dedi.

KİLOSU 3 BİN 500 EURO

Trüf mantarının kilosunun 3 bin 500 Euro olduğu belirten Oflu, “Halk arasında da bu mantarın bir diğer ismi de siyah elmas. Az bulunduğundan dolayı da kilosu yaklaşık 3 bin 500 Euro civarında bir fiyata satılıyor. Bakanlığımız da vatandaşa ekonomik bir katkı sağlaması açısından trüf mantarının da yaygınlaştırılması için eylem planı hazırlandı. Bakanlığımızın mantar eylem planı içersinde olan trüf mantarını teşvik etmek ve halkı bilinçlendirmek amaçlı yaptığımız çalışmalar neticesinde geçtiğimiz yıl başlayan trüf mantarı yetiştiriciliğinin 4 yıl sonra meyvesini alacağız” diye belirtti.

SAMSUN EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKI

“Özellikle fındık ve meşe ağaçlarının köklerinde yetiştiği belirlenen trüf mantarı için Çarşamba’da belirlediğimiz orman arazisinde yaptığımız çalışmanın 4 yıl sonra alacağımız ilk meyvelerinin ardından 10 dönümlük alanı 20 dönüme çıkartmayı hedefliyoruz” diyen Oflu şöyle devam etti: “Bunun içinde üniversitemizle de ortak çalışarak bölgemizin daha verimli ve daha zengin hale gelmesi için çalışıyoruz. Türkiye’deki siyah elmas denilen trüf mantarının büyük bir kısmının Samsun’da yetiştirilmesi hem Samsun’a hem de Türkiye’ye ekonomik anlamda büyük bir katma değer kazandıracaktır. Samsun ekonomisine de büyük katkı sağlayacak projemizi büyük bir özenle yürütüyoruz.”

 

Sezer SEZER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER